Beden eğitimi ve spor öğrencilerinin rekreatif faaliyetler hakkında görüşlerinin incelenmesi
Examining the opinions of physical education and sports students on recreational activities
  1. Tez No: 707667
  2. Yazar: ERHAN ŞANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı, Trakya Üniversitesi Kırkpınar Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin, rekreatif faaliyetlere katılım hakkındaki görüşlerinin belirlenerek, çeşitli değişkenlerle olan ilişkilerini tespit etmektir. Araştırma evrenini Trakya Üniversitesi Kırkpınar Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan veri toplama aracı; kişilerin boş zamana karşı olan tutumlarını belirleyebilme amacı ile Ragheb ve Beard tarafından 1982 yılında oluşturulan, Türkçe çevirisi Akgül ve Gürbüz tarafından gerçekleştirilen“Boş Zaman Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Örneklem grubunun cinsiyet, bölüm ve gelir değişkenlerine göre, boş zaman tutum ölçeğinden almış oldukları puanlar SPSS 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationships of trakya University Kirkpinar Faculty of Sports Sciences students about participation in recreation activities and their relationship with various variables. The research universe is made up of students from Trakya University Kirkpinar Faculty of Sports Sciences. Data collection tool used in research; The“Leisure Attitude Scale”created by Ragheb and Beard in 1982 and translated into Turkish by Akgül and Gürbüz was used to determine people's attitudes towards leisure time. According to the gender, department and income variables of the sample group, their scores from the leisure attitude scale were analyzed using the SPSS 25.0 package program.