A comparison of the perceptions of English and Turkish early years/kindergarten teachers to outdoor learning
İngiltere ve Türkiye'deki okul öncesi öğretmenlerininmekan dışı öğrenmeye karşı görüşlerininkarşılaştırılması
  1. Tez No: 707671
  2. Yazar: MEHMET MART
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HELEN BİLTON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Reading
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmanın amacı, beş İngiliz ve beş Türk anasınıfı öğretmeninin açık hava etkinliklerine ilişkin algılarını incelemektir. Bu çalışmada, her biri farklı bir okuldan beş Türk ve beş İngiliz öğretmen seçilmiştir. Bu öğretmenler, öğretim deneyimleri ve kültürü ile ilgili olarak açık hava etkinliklerine yönelik algılarını araştırmak amaçlanmıştır. Bunu sağlamak için yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Çalışma, öğretim deneyiminin uzunluğu ile açık hava etkinliklerine harcanan zaman miktarı arasında bir ilişki bulmaktır. Bazı benzer etkinliklerin uygulanması gibi kültürel açıdan bazı faktörlerde benzerlikler olsa da, bu araştırmada farklı materyallerin kullanılması gibi etkinlik türlerinde farklılıklar tespit edilmiştir. Bu farklılıkların nedenleri bütçe, açık hava etkinlikleri için alan gibi temel faktörler olarak belirlenmiştir. Bu bulguların bazıları önceki literatürle uyumluyken bazıları değildir; örneğin, kültürle ilgili olarak, bu çalışma Tobin, Hsueh ve Karasawa (2009) ile uyumlu ancak Urmson'un (2003) öğretim deneyimlerinin etkisine ilişkin bulgularıyla uyumlu olmayan bulgular elde edilmiştir. Sonuç olarak, açık hava etkinlikleri için malzeme, bütçe ve okul alanı miktarının iyileştirilmesine ve açık hava etkinlikleri için velilerden izin alınmasına ihtiyaç olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the perceptions of five English and five Turkish early years/kindergarten teachers concerning outdoor activities. In this study, five Turkish and five English teachers, each one from a different school, were chosen. These teachers were selected to investigate their perceptions to outdoor activities with regard to teaching experiences and culture. To achieve this, the semi-structured interview was employed. The study found no relationship between the length of teaching experience and the amount of time spent on outdoor activities. Although there were some similarities in some factors in terms of the cultural aspect such as implementation of some similar activities, some differences in the kinds of activities were identified in this research such as the usage of different materials. The reasons for such differences were clarified like budget, and the space for outdoor activities. Some of these findings are consistent with the previous literature while others are not; for instance, regarding culture, this study has produced findings consistent with Tobin, Hsueh and Karasawa (2009), but not consistent with Urmson's (2003) findings about the effect of teaching experiences. As a result, it is suggested there is a need to improve the materials, budgets and amount of school space for outdoor activities and to the getting consent from parents for outdoor activities.