Matematik öğretiminde çevrimiçi ve karma öğrenme ortamlarının öğrencilerin başarılarına ve çevrimiçi otantik öğrenme öz-yeterliklerine etkisi
The effect of online and blended learning environment in mathematics teaching to students' success and online authentic learning self-efficacy
- Tez No: 707670
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN UZUNBOYLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 295
Özet
Bu araştırma, matematik öğretiminde çevrimiçi ve karma öğrenme ortamlarının öğrencilerin başarılarına ve çevrimiçi otantik öğrenme öz-yeterliklerine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu'nda farklı bölümlerde öğrenim gören ve Temel Matematik dersini alan toplamda 180 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada deneysel model çerçevesinde, 2 Deney ve 1 Kontrol grubu seçkisiz atama sonucu oluşturulmuş ve farklı öğrenme ortamlarına dahil edilmiştir. Deney I Grubu: dersi Moodle Ders Yönetimi Bilgi Sistemleri destekli karma öğrenme ortamlarında alan; Deney II Grubu: dersi Moodle DYBS temelli çevrimiçi öğrenme ortamlarında alan ve Kontrol Grubu: dersi geleneksel öğrenme ortamlarında alan çalışma grubu öğrencileridir. Her üç grupta da verilen Temel Matematik eğitimi, Newman ve Weglage (1993) tarafından sunulan otantik öğrenme standartlarına ve otantik öğrenmenin 10 boyutuna uygun olarak temellendirilmiştir. Çalışmada, 4 adet veri toplama aracı (Matematik Başarı Testi, Kişisel Bilgi Formu, Çevrimiçi Otantik Öğrenme Öz-yeterlik Ölçeği ve Eğitsel Bir Çevrimiçi Öğrenme Ortamı Olan Moodle Ders Yönetimi Bilgi Sistemine İlişkin Öğrenci Görüşleri Anketi geliştirilmiştir. Sonuç olarak; Temel Matematik dersini üç farklı öğrenme ortamında alan deney grupları ve kontrol grubu öğrencilerinin eğitimden sonraki (son-test) matematik dersi başarı puanları ve çevrimiçi otantik öğrenme öz-yeterlik puanları arasında ise gruplar arası anlamlı bir fark olduğu gözlenmiştir. Her iki değişken bağlamında anlamlı farkın, otantik öğrenme yaklaşımı temelli Temel Matematik eğitimini Moodle DYBS destekli karma öğrenme ortamlarında alan çalışma grubu öğrencileri (Deney I Grubu) lehine olduğu ortaya konulmuştur. Bununla birlikte araştırma ortamını değerlendirmek üzere alınan, eğitsel bir çevrimiçi öğrenme ortamı olan Moodle DYBS'ye ilişkin öğrenci görüşlerinin olumlu yönde olduğu ortaya konulmuştur. Araştırmaya katılan öğrenciler Moodle DYBS kullanımının, matematik ders başarılarını olumlu yönde etkilediğini savunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effect of online and blended learning environment in mathematics teaching to students' success and online authentic learning self efficacy. The study group for this work consisted of 180 students who were studying in different Health Services Vocational High School in North Cyprus and were Basic Mathematics within the framework of the experimental model, 2 experimental and 1 control group were formed with random assignments and were included in different learning environments. Experiment I Group: participants in blended learning environments supported by Moodle LMS; Experiment II Group: participants in Moodle LMS based online learning environments and Control Group: participants in traditional learning environments. The Basic Mathematics education given in all three groups was based on authentic learning standards presented by Newman and Weglage (1993) and 10 dimensions of authentic learning. Four data collection tools (personal information form, mathematics lesson achievement test, online authentic learning self-efficacy scale, and student opinion scale related to Moodle LMS in a online educational learning environment) were developed. As a result, it was seen that there was a significant difference between the mathematics lesson achievement test scores and between the online authentic learning self-efficacy scores when the experimental and control groups were subsequently tested. They had all been on a Basic Mathematics course in the three different learning environments. The significant difference within the context of the two variables, were in favour of the study group of this study's students who had their education in a blended learning environment which was based on the authentic learning approach on Moodle LMS.Nevertheless, student opinions on Moodle DYBS, an educational online learning environment to evaluate the research environment, have been found to be positive. Students participating in the study agree that the use of Moodle LMS positively affects their academic achievement.