Posterior süperior alveoler arterin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile incelenmesi
Evaulation of posterior superior alveolar artery with cone beam computed tomography
  1. Tez No: 399090
  2. Yazar: ÖZGE ÖZÜTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAHRAMAN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Maksillanın posteriorunu içeren cerrahi işlemler sırasında sıklıkla karşılaşılan komplikasyonlardan biri arteryal yaralanmadır. Bu durum klinisyenler tarafından sıkça dile getirilmesine rağmen, bu konuda yapılan çalışma sayısı oldukça azdır. Posterior süperior alveoler arter (PSAA) maksiller arterin bir dalıdır; maksiler sinüsün lateral duvarını ve bu bölgeyi çevreleyen zarı besler. Maksillanın posteriorunda gerçekleştirilen cerrahi operasyonlarda oluşan arter yaralanmalarının en sık PSAA'da gerçekleştiği bildirilmiştir. Bu nedenle çalışmamızda PSAA'nın görülme sıklığı, seyri, çapı ve bunların alveoler kret ve sinüs ile ilişkisini, ayrıca sinüste mukozal kalınlaşma ve sinüs septası görülme sıklığını konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile saptamak amaçlanmıştır. Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Ağız Diş ve Çene Radyolojisi Kliniği'ne çeşitli sebeplerle başvurmuş, maksillanın tam olarak görüntülendiği 200 (100 erkek-100 kadın) hastanın konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntüleri dahil edilmiştir. Bu görüntülerde, PSAA'nın alt sınırından itibaren alveoler krete uzaklığı, medial sinüs duvarına uzaklığı, çapı ölçülmüş, maksiller sinüste görülen mukozal kalınlaşma ve sinüs septası görülme sıklığını incelenmiştir. PSAA'nın görülme sıklığı % 91,5 olarak bulunmuş, sıklıkla kemiği perfore ederek (% 82) seyrettiği gözlenmiştir. Arterin ortalama çapı 1,14 mm olarak ölçülmüştür. PSAA'nın çapı ile yaş arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamış, erkeklerde kadınlardan daha geniş olduğu bulgulanmıştır. Bu çalışmanın sonucu olarak; konik ışınlı bilgisayarlı tomografi, PSAA'nın varlığı, sinüs mukozal kalınlaşması, sinüs septası ve maksillanın cerrahi işlemler öncesinde değerlendirilmesi için tavsiye edilen bir görüntüleme yöntemi olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
During surgical procedures involving the posterior maxilla, arterial injury is one of the most commonly encountered complications. Although this case is frequently raised by clinicians, there have been very few studies on this subject. Posterior superior alveolar artery (PSAA) is a branch of the maxillary artery and supply the sinus membran and lateral sinus wall. It has been reported that arterial injury in surgical operations performed at the posterior maxilla is most frequently occur at PSAA. Therefore, in our study prevalance, location and diameter of PSAA, and its relationship with the alveolar crest and sinus and also presence of mucosal thickening and septa was aimed to using cone-beam computed tomography. Patients has consult for various reasons Gazi University Faculty of Dentistry, exactly as they appear random maxilla 200 person (100 men-100 women) were included in cone-beam computed tomography images of the patient. In these images, the lower border of PSAA to the alveolar crest, distance of the PSAA to medial sinus wall, diameter of PSAA was measured; presence of the mucosal thickening and sinus septa. PSAA was observed in % 91,5 of sinuses, and % 82 of arteries were intraosseous. Mean diameter of artery was measured 1,14 mm There was no significant difference between age with daimeter of artery, diameter of artery was found larger males than females. As a result of this study, CBCT was recomended for evaulating prevalance of sinus mucosal thickening, sinus septa and presence of PSAA before maxillary surgical prosedures.