Geniş kompozit oromandibuler defektlerin rekonstrüksiyonunda kombine anterolateral uyluk flep ve fibula osteoseptokutanöz flep kullanımı (Klinik çalışma)
Combined anterolateral thigh flap and vascularized osteoseptocutaneous fibula flap in reconstruction of extensive composit defects of oromandibular area
- Tez No: 123641
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TAHİR GÜLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Tarik Mart 2002 Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Özet GENİŞ KOMPOZIT OROMANDİBULER DEFEKTLERİN REKONSTRÜKSİYONUNDA KOMBİNE ANTEROLATERAL UYLUK FLEP VE FİBULA OSTEOSEPTOKUTANÖZ FLEP KULLANIMI Dr. Naci Çelik Ana Bilim Dalı Başkanı: Prof. Dr. Arman Çağdaş Tez Hocası: Doç. Dr. Tabir Gürler Oromandibuler bölgenin geniş kompozit defekderi genellikle T3 ve T4 kanserlerin cerrahi tedavileri sırasında ortaya çıkar. Bu defekderin tamiri rekonstrüktif plastik cerrahi yönünden kompleks prosedürler gerektirir. Günümüzde tercih edilen tedavi yöntemi, eş zamanlı iki serbest doku transferi ile rekonstrüksiyondur. Mandibula ve intraoral mukoza defekderinin rekonstrüksiyonunda vaskülarize fibula osteoseptokutanöz flep kullanımı iyi bilinen ve kabul edilmiş bir yöntemdir. Deri ve yumuşak doku defektlerinin rekonsttüksiyonu için en sık kullanılan flepler radial önkol flep ve rektus abdominis myokutanöz flep olmuştur. Ancak bu İki flebin bazı dezavantajları buamaçla kullanımlarını kısıtlamaktadır. Radial önkol flep, fibulayi ve rekonstrüksiyon plağım örtmek için genellikle çok ince ve yetersizdir; rektus abdominis myokutanöz flebin ise abdominal gücü subkünik olsa bile azaltma gibi bir donör saha problemi vardır. Yine her iki flebin de tümör eksizyonu sırasında diseksiyon ları zordur ve operasyonun uzamasına neden olurlar. Radial önkol ve rektus abdominis myokutanöz fleplerin bu dezavantajlarından ötürü son yıllarda yanak, boyun, ve submandibular bölge deri ve yumuşak doku rekonstrüksiyonunda anterolateral uyluk flep ilk tercih olmaya başlamıştır. Ağustos 2000- Nisan 2001 tarihleri arasında, geniş kompozit oromandibular defekt nedeniyle, Chang Gung Memorial Hastanesi Plastik ve Rekonsttüktif Cerrahi Anabilim Dalında, yirmi hastaya kombine anterolateral uyluk flep ve fibula osteoseptokutanöz flep üe rekonstrüksiyon operasyonu uygulanmıştır. Fleplerin komplet survi oranı %95 dir (38 / 40 flep). İki anterolateral uyluk flepte parsiyel nekroz görülmüş olup birisi karşı taraf anterolateral uyluk flep ve diğeri de pediküllü pektoralis major myokutan flep ile rekonstrükte edilmiştir. Dördü anterolateral uyluk flepte, ikisi fibula osteoseptokutanöz flepte olmak üzere altı flepte venöz problem görülmüştür. Görülen diğer komplikasyonlar: üç hastada donör alanda infeksiyon ve iki hastada boyunda yara yeri infeksiyonu olup tamamı uygun şekilde tedavi edilmiştir. Onbeş hastaya operasyondan sonraki 3 - 6 ay arasında revizyon prosedürleri uygulanmıştır. Bu prosedürler flep inceltilmesi, ağız köşesi revizyonu veya her ikisinin birlikte uygulandığı minör prosedürlerdir. Hastaların hiçbirisinde postoperaüf 6. aydaki kontrollerinde trismus ve intraoral kontraktür tespit edilmemiştir.Sonuç olacak, kombine anterolateral uyluk flep ve fibuk osteoseptokutanöz flep otomandibuler bölgenin geniş kompozit defektkrinin lekonstrüksiyonunda estetik ve fonksiyonel açıdan iyi bir seçimdir. ¦fcC YteOTCÖĞRETIM KDUILI»
Özet (Çeviri)
Date: March 2002 EGE UNIVERSITY MEDICAL SCHOOL Summary COMBINED ANTEROLATERAL THIGH FLAP AND VASCULARIZED OSTEOSEPTOCUTANEOUS FIBULA FLAP IN RECONSTRUCTION OF EXTENSIVE COMPOSIT DEFECTS OF OROMANDIBULAR AREA Naci Çelik, M. D. Head of Department: Arman Cagdas, M. D. Supervisor Tahir Gürler, M. D. The extensive composite defects of the otomandibular area are usually created after the surgical treatment- of T3 and T4 cancers. They need complex procedures in reconstructive plastic surgery. The preferred method of treatment of this type of defects is reconstruction with two free flaps. The use of vascularized fibula osteoseptocutaneous flap for the bone and inner lining defect is well known and accepted. Among the flaps, which can be used for the outer lining and soft tissue reconstruction, the two most commonlyemployed flaps have been forearm flap and rectus abdominis myocutaneous flap. However, these flaps have some disadvantages that restrict the use of these flaps for this purpose The forearm flap is usually too thin to cover the fibular bone and reconstruction plate and rectus abdominis myocutaneous flap can cause a subclinical reduction in abdominal strength. Both radial forearm and rectus abdominis myocutaneous flaps are difficult to harvest during tumor excision so those procedures lengthen the operation time. Because of these drawbacks of radial forearm flap and rectus abdominis myocutaneous flap, anterolateral thigh flap for the outer face, neck, and submandibular region reconstructions became the first choice in the last years. From August of 2000 to April of 2001, 20 extensive composite mandibular defect reconstructions using combined free anterolateral thigh flap and vascularized free fibula osteoseptocutaneous flap were performed at the Chang Gung Memorial Hospital. Complete flap survival was 95 % (38 of 40 flaps). Partial flap losses were seen in two anterolateral thigh flaps, which were then reconstructed with pectoralis major myocutaneous pedicled flap and contralateral anterolateral thigh flap respectively. There were six venous problems which occurred in four anterolateral thigh flaps and in two osteoseptocutaneous free fibula flaps. All of them were revised immediately. The other complications were donor site infections in three patients and neck wound infection in two patients. All of them were treated properly.Fifteen patients underwent revision procedures three to six months after the first operation. These minor procedures include debulking of the flap or revision of the mouth angle or both. Trismus or intraoral contraction was noted in none of these patients at postoperative 6th month. In conclusion, flee anterolateral thigh flap combined with vascularized fibula osteoseptocutaneous flap seems to be a good choice in the reconstruction of the extensive composite defects of the oromandibular region esthetically and functionally.