Sivil toplum kuruluşları aracılığıyla Türkiye'deki mülteci kadın güçlenmesine uzmanların görüşleri
Profesionals' opinion on refugee women's empowerment through non-governmental organizations in Turkey
- Tez No: 707738
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA DENİZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 116
Özet
Türkiye, 2021 yılı itibariyle dünyada en fazla mülteci sayısına sahip ülke statüsündedir. Geçici koruma statüsü altında yaklaşık 3,6 milyon Suriyeli ve farklı milliyetlerden yaklaşık 400,000 sığınmacı ve göçmene ev sahipliği yapmaktadır. Kamp dışında yaşayan mültecilerin sayısı gün geçtikçe artmıştır. Bu alanda mültecilere yönelik en büyük destek, yardım ve hizmetler kamu kurumlarının yanında STK'lar tarafından sağlanmaktadır. Kitlesel mülteci akışının neticesinde özellikle mülteci kadınların güçlenmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliği hedeflenen programlar ve projelerde artış görülmektedir. Mülteci kadınların güçlenmesi amaçlanan program ve projeleri yürüten kişilerin toplumsal cinsiyet bilgi düzeylerinin bu programların başarısını ne düzeyde etkilediğini araştırmak amacıyla 10 STK çalışanı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma kapsamında yerel ve uluslararası STK'ların yürüttüğü, mülteci kadınların güçlenmesi hedeflenen projeleri yürüten veya bu projelerde görev alan çalışanların görüşleri toplumsal cinsiyet perspektifinden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As of 2021, Turkey is the country whiçh has the highest number of refugees in the world. It hosts approximately 3.6 million Syrians under temporary protection status and approximately 400,000 asylum seekers and migrants of different nationalities. The number of refugees living outside the camps has increased day by day. The greatest support, assistance and services for refugees are provided by NGOs as well as public institutions in the field. The programs and projects aimed at gender equality and the empowerment of refugee women has been increased as a result of the mass refugee influx, Semi-structured interviews were held with 10 NGO staff in order to investigate to what extent the gender knowledge levels of those who are conducting programs and projects affect the success of these programs. Within the scope of this study, the views of local and international NGO staff who carries out projects aimed at empowering refugee women were evaluated from a gender perspective.