Yargıtay kararları ışığında teminat senetleri
Collateral bonds in the light of the decisions of the Supreme Court
- Tez No: 707750
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA SEMERCİ VURALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Kambiyo senetlerine teminat kaydı koyma ve teminat senetlerinin düzenlenmesi günlük hayatımızın pek çok yerinde karşımıza çıkmaktadır. Özellikle ticaret ve iş yaşamında taraflar teminat senetlerini, alacaklarını veya yerine getirilecek edimleri güvence altına almak amacıyla tercih etmektedirler. Kambiyo senetlerine teminat kaydı konulması veya sadece alacağı ve/veya edimi güvence altına almak amaçlı düzenlenmesi şahısların güvence altına almak istedikleri konuya ilişkin olmaktadır ve zaman zaman taraflar arasında yer alan uyuşmazlıkların çözümlenmesi noktasında da bu konuda ihtilaflı görüşlere rastlanmaktadır. Zira ortada henüz gerçekleşmemiş ve ileride de gerçekleşmesi muhtemel olan bir alacağın güvence altına alınması söz konusudur. Bu anlamda teminat senetlerinin gerçek anlamda muhtevası ve içerisinde barındırdığı haklar da önem arz edecektir. Birinci bölümde; teminat senetlerinin tanımı, özellikleri, unsurları, rehin cirosu ve hatır senedi başta olmak üzere benzer işlemlerden farklılıkları ve poliçe, bono ve çekin nasıl teminat amacıyla kullanıldığı, teminat senedinin adi ve ticari işlemlerde kullanılması üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde; teminat senetlerinin üzerine konulan kayıtlar, bedelsizlik ve def'i kavramlarının teminat senetlerinde nasıl zuhur ettiği, doktrin ve Yargıtay kararları çerçevesinde ortaya konulmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise; teminat senetlerinin dava ve icra takibine konu olması durumunda hangi hukuki işlemlerin söz konusu olduğu ve genel mahkemelerde açılan davalarda mahkemelerin teminat senedini nasıl yargılama konusu yaptıkları, Yargıtay'ın tespit edebildiğimiz kararları çerçevesinde aktarılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Addition of collateral record on the bill of exchange and the issuance of collateral bond are confronted by us in the daily life. Especially, in the trade and business life, the parties prefer the collateral bonds in order to secure their claims or the actions to be fulfilled. Addition of collateral record on the bills of exchange or the collateral bonds issued only to secure the claims and/or the actions relate to the matter that the persons want to secure and it this matter, controversial opinions happen with respect to the settlement of the disputes between the parties from time to time. Because the assurance of any claim, which has not been fulfilled yet and is possible to be fulfilled in the future, is in question. In this sense, the literal content of the collateral bonds and the rights included in the bonds also have importance. In the first section; the definition, characteristics, elements of the collateral bond, its difference from the similar transactions, especially, indorsement of pawn and accommodation bill and how to use policy, bond and check for collateral and the use of the collateral bond in the ordinary and commercial transactions are mentioned. In the second section; the records added on the collateral bonds and how the terms of costlessness and plea appear on the collateral bonds have been tried to be presented within the frame of doctrine and the decisions of the Supreme Court. In the third section; which legal transactions are in question, in case the collateral bonds become the subject of any lawsuit and execution proceeding, and how the courts make the collateral bond the subject of jurisdiction in the lawsuits filed in the general courts will be tried to be explained within the frame of the decisions of the Supreme Court determined by us.