Rehin cirosu
Pledge endorsement
- Tez No: 1019866
- Danışmanlar: PROF. DR. MERTOL CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Kambiyo senetleri, ticari hayatın vazgeçilmez unsurlarından biridir. Ticaret hayatının gereği olan güvenlik ve işlem hızına duyulan ihtiyaç, kambiyo senetlerinin önemini artırmaktadır. Kambiyo senetlerinin uygulamada bu denli fazla yer bulması, çeşitli hukuki uyuşmazlıkların ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktadır. Kambiyo senetleri ticaret hayatında yalnızca ödeme aracı olarak değil, teminat sağlama amacıyla da kullanılabilmektedir. Kambiyo senetlerinde rehin cirosu, teminat sağlama amacına hizmet eden bir ciro türüdür. Rehin cirosu, Türk Ticaret Kanunu'nun 689. maddesinde düzenlenmiştir. Bununla birlikte Kanunkoyucu rehin hakkına ilişkin genel hükümleri Türk Medeni Kanunu'nda düzenlenmiştir. Bu sebeple, rehin hakkına ilişkin genel hükümler ile TTK'de yer alan hükümler birlikte değerlendirilmelidir. Çalışmanın ilk bölümünde genel olarak teminat kavramına değinilmiş ve rehin hakkına ilişkin genel bilgiler verilmiştir. Tez konusunu oluşturan rehin cirosuna uygulanacak hükümler bağlamında taşınır rehnine ilişkin genel esaslar anlatılmıştır. Ayrıca TMK çerçevesinde kıymetli evrakın rehni değerlendirilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde; ciro kavramı işlenmiş ve cironun şekli, zamanı, kişileri ve amacı ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise rehin cirosu kavramı detaylı bir şekilde ele alınmış, rehin cirosu ile ilgili uygulamada ortaya çıkan sorunlar, öğreti ve Yargıtay kararları ışığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Negotiable instruments constitute an indispensable component of commercial life. The need for security and rapid transaction execution in commercial activities underscores the importance of negotiable instruments. In practice, the extensive reliance placed on these instruments has also led to various legal disputes. It is evident that negotiable instruments are employed for multiple purposes, one of the primary ones being the provision of security. The concept of pledge endorsement has emerged to address this need. Pledge endorsement is principally regulated under Article 689 of the Turkish Commercial Code. Additionally, the general provisions governing pledge rights in the Turkish legal system are set out in the Turkish Civil Code. Accordingly, the general rules on pledge rights and the specific provisions of the Turkish Commercial Code must be assessed in conjunction with one another. In the first chapter of this study, the concept of security is examined in a general framework, and fundamental information regarding pledge rights is presented. Within the context of the provisions applicable to pledge endorsement, the general principles concerning the pledge of movable property are discussed. Furthermore, the pledge of negotiable instruments is evaluated within the scope of the Turkish Civil Code. The second chapter focuses on the concept of endorsement, providing a detailed analysis of its form, timing, parties, and purpose. iv In the final chapter, the concept of pledge endorsement is comprehensively examined, and the problems encountered in practice concerning pledge endorsement are evaluated in light of doctrinal opinions and the decisions of the Turkish Court of Cassation.