Tiroid lezyonlarının tanısında ve tedavinin yönlendirilmesinde ince iğne aspirasyon biyopsisi
The role of fine needle aspiration biopsy in diagnosis and management of thyroid lesions
- Tez No: 707751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET BARAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Ocak 1989 ile Ağustos 1990 tarihleri arasında SSK Ankara Hastanesi 3. Genel Cerrahi Polikliniğine başvuran ve klinik muayene ile değerlendirildiğinde tek tiroid nodülü saptanmış 74 olguyu kapsayan prospektif bir çalışma gerçekleştirildi. Preoperatif olarak tüm hastalarda total ve serbest T3, total ve serbest T4, TSH, Tiroglobulin, anti-M, I uptake düzeyleri çalışıldı. Her hasta için Tc 99m tiroid sintigrafisi ve ayrıca yüksek rezolüsyonlu, gerçek zamanlı tiroid ultrasonografisi yapıldı. Klinik olarak malignite düşünülen hastalara bilgisayarlı tomografi uygulandı. Çalışma süresince hastaların preoperatif kan tetkikleri ve görüntüleme işlemleri Sosyal Sigortalar Kurumu'nun anlaşmalı olduğu özel merkezlerde yapıldı. Sitoloji preparatları Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Sitoloji ABD' nda değerlendirildi. Frozen ve parafin takipler ise çalışmanın yapıldığı hastanemiz Patoloji Bölümü' nde gerçekleştirildi. Preoperatif olarak ince iğne aspirasyon biyopsisi(İİAB) yapılan hastalar operasyona alındı ve hepsine frozen section(FS) uygulandı. Ameliyatta elde edilen dokuların histopatojik tanısına göre İİAB ve FS yöntemlerinin sonuçları genel doğruluk, duyarlılık ve seçicilik oranları ile karşılaştırıldı. Oranlar İİAB ve FS için sıra ile %97.30-%97.30; %83.34-%100.00; %98.53-%97.06 olarak bulundu, bulgular literatürle uyumlu idi. Sonuç olarak; tecrübeli ellerde yapılıp, değerlendirilen İİAB artık günümüzde seçkin ve önemli bir yere sahiptir. Sitolog ile klinisyenin sıkı işbirliği yoluyla hasta için ucuz, kesin, komplikasyonsuz ve çabuk bir tanı olanağı doğmuştur.
Özet (Çeviri)
A prospective study was conducted in 74 cases who applied to the 3rd General Surgery Clinic of SSK Ankara Hospital between January 1989 and August 1990 and were found to have a single thyroid nodule when evaluated by clinical examination. Preoperatively, total and free T3, total and free T4, TSH, Thyroglobulin, anti-M, I uptake levels were studied in all patients. Tc 99m thyroid scintigraphy as well as high-resolution, real-time thyroid ultrasonography were performed for each patient. Computed tomography was applied to patients with clinically suspected malignancy. During the study, preoperative blood tests and imaging procedures of the patients were performed in private centers contracted by the Social Insurance Institution. Cytology preparations were evaluated in Ankara University Faculty of Medicine, Department of Cytology. Frozen and paraffin follow-ups were carried out in the Pathology Department of our hospital, where the study was conducted. Patients who had preoperative fine needle aspiration biopsy (FNAB) were taken into operation and frozen section (FS) was applied to all of them. According to the histopathological diagnosis of the tissues obtained during the surgery, the results of FNAB and FS methods were compared with the overall accuracy, sensitivity and selectivity rates. The rates were 97.30% - 97.30%; 83.34% - 100.00% and 98.53% - 97.06% for FNAB and FS, respectively; It was found to be, and the findings were consistent with the literature. As a result; FNAB, which was made and evaluated by experienced hands, now has a distinguished and important place today. With the close cooperation of the cytologist and the clinician, an inexpensive, precise, uncomplicated and quick diagnosis opportunity has emerged for the patient.