Seyit Kaskabasov ve Kazak folklor çalışmaları
Seyit Kaskabasov and Kazakh folklore studies
  1. Tez No: 707774
  2. Yazar: MUSTAFA NERKİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 533
Özet
Bu çalışmanın konusunu Kazak folklor çalışmaları ve Seyit A. Kaskabasov'un Kazak folkloru özelinde genel Türk folkloruna katkıları oluşturmaktadır. Seyit A. Kaskabasov, Kazakistan akademisinde birkaç bilim sahasında birden araştırmalar yürüten ve Kazak kültür biliminin gelişimine büyük katkıları olan bir şahsiyettir. Temel araştırma sahası olarak folkloru seçen Kaskabasov, bu sahada hem derlemeler yapmış hem de yapmış olduğu derlemeler üzerinden önemli eserler ortaya koyup folklorun teorik ve güncel meseleleri üzerine özgün görüşler ileri sürmüştür. Tez,“Giriş”kısmı dışında üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Kazaklar hakkındaki folklor çalışmalarının tarihi ele alınmıştır. Bu bölümde Kazak folklor çalışmaları Çarlık Rusya, Sovyet Rusya ve bağımsızlık dönemi olmak üzere üç alt başlıkta değerlendirilmiştir. İkinci bölümde Seyit A. Kaskabasov'un Kazakistan folklor çalışmalarındaki yeri ve önemi değerlendirilmiştir. Bu bölümde Kaskabasov'un hayatı, eserleri, Kazakistan ve Türk dünyası folklor çalışmalarındaki yeri ve önemi ile araştırmacının kuramsal ve metodik yaklaşımları detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Kazak folklor çalışmalarının bugünü ve geleceği üzerinde durulmuştur. Bu bölümde Kazak folklorunun güncel problemleri ve çözüm önerileri sunulmuştur. Sonuç bölümünde Kaskabasov'un Kazak folklorundaki faaliyetleri hakkında yapılan incelemelere dayalı olarak ulaşılan yargılara yer verilmiştir.“Ekler”bölümünde, Kaskabasov'un eserleri ile hayatını ve yaptığı çalışmaları daha ayrıntılı ve belirgin hale getirmek amacıyla bazı fotoğraf ve belgelere yer verilmiştir. Son olarak, çalışma hazırlanırken faydalanılan materyaller“Kaynaklar”bölümünde sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is Kazakh Folklore Studies and Seyit A. Kaskabasov's contributions to General Turkish folklore in Kazakh folklore special. Kaskabasov is a person who conducts research in several scientific fields in the Academy of Kazakhstan and has made great contributions to the development of Kazakh cultural science. Kaskabasov, who chose folklore as his main research field, made both compilations in this field and put forward important works through the compilations he made and put forward original opinions on theoretical and current issues of folklore. The dissertation consists of three parts, except for the“introduction”part. In the first chapter, the history of folklore studies about Kazakhs is discussed. In this section, Kazakh folklore studies are evaluated in three subheadings: Tsarist Russia, Soviet Russia, and the independence period. In the second part, Kaskabasov's place and importance in Kazakhstan folklore studies are evaluated. In this chapter, Kaskabasov's life, works, his place, and importance in the folklore studies of Kazakhstan and the Turkic world, as well as the researcher's theoretical and methodical approaches are discussed in detail. The third part focuses on the present and future of Kazakh folklore studies. In this section, current problems and solutions of Kazakh folklore are presented. In the conclusion section, judgments reached based on reviews of Kaskabasov's activities in Kazakh folklore are given. In the“appendices”section, some photographs and documents with works are included in order to make Kaskabasov's life and his work more detailed and specific. Finally, the materials used in the preparation of the study are listed in the“resources”section.