The representation of conservatory masculinity through TV serials Sen Anlat Karadeniz
Korumacı erkekliğin televizyon dizileri aracılığıyla yeniden üretimi: Sen Anlat Karadeniz örneği
- Tez No: 707780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FULDEN İBRAHİMHAKKIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Radio and Television, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez, korumacı erkeklik kavramının ideolojik devlet aygıtlarından biri olan televizyon ile yeniden üretimini ve temsilini analiz etmeyi hedefler. AKP hükümetinin iktidara geldikten sonraki sürecinde muhafazakar demokrasi kavramını benimsemesi ve erkeklik ile kurduğu bağın özellikle son dönemlerinde gittikçe gün yüzüne çıkması tezin gösterdiği temel amaçlarından biridir. Tezin bir diğer amacı ise muhafazakarlık ve erkeklik ilişkisinin söylemlerde ve politikalarda nasıl benimsendiğine ve vurgulandığına dikkat çekmektedir. Bu tez ayrıntılı bir şekilde medyanın toplum üzerinde ne tür etkileri olduğunu ve en çok izlenen medya araçlarından biri olan televizyonun kültürel hegemonyayı ne şekillerde oluşturduğunu, ayrıca televizyon dizileri ile tekrar üretilen hükümet söylem ve politikalarının etkileri üzerine odaklanmaktadır. Korumacı erkekliğin televizyon anlatılarında nasıl ele alındığı ve işlendiği Sen Anlat Karadeniz dizisi üzerinden anlatı analizi ile incelenmiştir. Sen Anlat Karadeniz dizisi, muhafazakarlık ve erkeklik ilişkisini erkek başroller üzerinden oldukça belirgin bir şekilde göstermekte ve korumacı erkeklik kavramını muhafazakarlığın ve erkekliğin temel ilkeleri doğrultusunda belirgin bir şekilde inşa etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the concept of conservatory masculinity and its reproduction and representation through television, which is one of the ideological state apparatuses. One of the main aims of the thesis is to present that since the JDP came to power in 2002, it has adopted conservative democracy, and the connection with masculinity has come to the light in the last periods. Another aim of the thesis is to draw attention to how the relationship between conservatism and masculinity is adopted and emphasized in discourses and policies. This thesis focuses deeply on what kinds of impacts media has on society and the ways in which television which is one of the most-watched media tools constructs cultural hegemony, as well as the effects of the government discourses and policies which are reproduced through television serials. How conservatory masculinity is handled and processed in television narratives has been examined by narrative analysis through Sen Anlat Karadeniz serial. The serial of Sen Anlat Karadeniz clearly presents the relationship between conservatism and masculinity through the male characters and constructs the concept of conservatory masculinity in accordance with the basic principles of conservatism and masculinity.