Economic complexity, human development, and innovation capability
Ekonomik karmaşıklık, beşeri kalkınma ve inovasyon kabiliyeti
- Tez No: 707811
- Danışmanlar: PROF. DR. M. TEOMAN PAMUKCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Ekonomi, Science and Technology, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu tez, Beşeri Kalkınma ve Yetenek Yaklaşımı kapsamında 'inovasyon kabiliyetini' kuramlaştırmayı amaçlamaktadır. Günümüzde kalkınma düşüncesi, insanlara ve çeşitli derecelerde ve türlerdeki eşitsizliklerin üstesinden gelme özgürlüklerine giderek daha fazla odaklanmaktadır. Özgür olmak için, insanların yeteneklerini genişletmeleri ve takiben bu yetenekleri kendi yaşamlarına değer atadıkları bir değişim getirmek için kullanmaları gerekmektedir. Bununla birlikte, söz konusu literatür, karmaşık ekonomik zorlukları ele alma gücünü sınırlayan temel bireysel yeteneklere yoğunlaşmıştır. Bu tez, Yetenek Yaklaşımı konusundaki tartışmaları karmaşıklığa doğru genişletmeyi amaçlamaktadır. Kalkınmanın 'sürekli bir yetenek oluşturma ve karmaşıklaştırma süreci' olduğunu ve ekonomilerin çeşitli karmaşıklık eşikleri ile karşı karşıya kalırken belirli aşamalardan geçmeleri gerektiğini varsayıyoruz. Bu nedenle, araştırma sorumuz 'farklı ülke kümelenmeleri için eşik değerler nelerdir?' Bu tez kapsamında kullanılan metodoloji keşifsel araştırmadır. Çalışmanın amacı, bir ekonominin inovasyon politikaları aracılığıyla bu tür eşiklerle nasıl başa çıkabileceğini ortaya çıkartmaktır. Tez aynı zamanda, yetenek alanı ile inovayon politikası araçları arasındaki ilişkiyi yapılandırmak için analitik bir yaklaşım olarak Dört-P Modeli olarak adlandırılan bir politika tasarımı ve değerlendirme çerçevesi önermektedir. Metodolojik olarak, ülke düzeyindeki verilerde çeşitli makine öğrenimi algoritmalarını kullanan iki aşamalı bir yaklaşım geliştirdik. İlk olarak, eşik modellerini araştırıyoruz. Ardından, politika düzeyinde öneriler oluşturmak için Dört-P modeli üzerine kurgulanmış inovasyon yetkinliğine odaklanıyoruz. Bu son aşamada, Türkiye'nin inovasyon politikası gelişimini değerlendirerek bir vaka çalışması da gerçekleştirdik. Vaka çalışmasının metodolojisi, kantitatif analiz sonuçlarımıza dayanan tanımlayıcı politika analizleridir ve analitik sonuçlarımızın duyarlılık analizi olarak değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This thesis theorises innovation capability within the Human Development and Capability Approach (HDCA) scope. Today, development thinking has increasingly focused on human beings and their freedoms. People need to expand their capabilities and utilise them to bring valued change. However, HDCA literature heavily concentrated on basic capabilities that limit its power to address complex challenges. We aim to extend the discussion towards complexity. We hypothesise that development is a 'continuous process of building and sophisticating capabilities' and economies need to pass certain complexity thresholds. Therefore, our research question is 'what are the threshold patterns for different country clusters?' The purpose is to discover thresholds that can inform our thinking regarding how one economy can deal with thresholds through innovation policies. We also propose a policy design framework (Four-P Model) as an analytical approach to structure the relationship between the capability space and innovation policy. Methodologically, we have developed a two-stage process that utilises machine learning algorithms. First, we search for the patterns of thresholds. Then, we concentrate on innovation capability to construct policy level recommendations. In this final stage, we also performed a case study by evaluating Turkey's innovation policy evolution. The case methodology is descriptive policy analyses built upon our quantitative analysis and serves as a sensitivity analysis of our analytical results. The main contribution of this thesis to the existing realm of knowledge is that: while innovation is an essential driver of development, economies face various degrees of complexity thresholds in transforming innovation capabilities into economic complexity.