Sentetik fiber donatılı saha betonları ile çelik hasır donatılı saha betonlarının mukavemet yönünden karşılaştırılması
Comparison of synthetic fiber reinforced field concretes and steel mesh reinforced field concretes in terms of strenth
  1. Tez No: 707829
  2. Yazar: BURAK İPEKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  6. Anahtar Kelimeler: (Lif)Fiber, Polimer, Sentetik Fiber, Fiber Katkılı Beton, Çelik Hasır, Fiber, Polymer, Synthetic Fiber, Fiber Reinforced Concrete, Steel Mesh
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Lifler eskiye göre daha çok kullanılmaya başlanmıştır. Yüzyıllar önce yapısal malzeme olarak kullanılmış olan saman lifleri, taş yapılar arasındaki bağlayıcının saman lifleriyle birbirinin daha iyi tutması amaçlanmıştır. Günümüzde de hızlı tamirat ihtiyacı, iş gücü maliyetlerinin düşürülmek istenmesi, aynı işin birbirine benzer mukavemet değerleriyle daha çabuk yapılmak istenmesi sebebiyle betonarme yapılarda, saha beton yapılarında, tünel yapılarında, beton yollarda, şev stabilizasyonunda, istinat duvarları ve otoyol bariyerlerinde kullanılan sentetik fiberlerin daha fazla araştırılması gereğini doğurmuştur. Sentetik fiber, betonun içerisine katılmasıyla fiber katkılı beton (FRC) denilen malzeme elde edilmektedir. Fiber katkılı betonun yapısal olarak basınç dayanımında çok önemli mukavemet değişiklikleri olmamıştır. Fakat yapılan araştırmalar incelendiğinde eğilme dayanımı, yorulma dayanımı ve darbe dayanımı değerlerinde artış olduğu gözlemlenmiştir. Bu artış çelik hasırlı beton ile karşılaşırıldığında yakın değerler gözlemlenmiştir. Bazı kullanım alanlarında çelik hasır yerine sadece sentetik fiberin kullanılmasının uygun olacağı saptanmıştır. Örneğin; fabrika saha betonları, radye temel yapıları, havuz zemin döşemeleri vb.
Özet (Çeviri)
Fibers have started to be used more than before. The binder between the stone structures was intended to hold each other better with hay fibers, are thought to aim to better hold on to each other by binding between stone structures. Today, due to the need for quick repair, the desire to reduce the labor cost and the desire to do the same work more quickly with similar strength values, synthetic fibers, which is used in reinforced concrete structures, field concrete structures, tunnel structures, concrete roads, shev stabilization, retaining walls and highway barriers, need to be investigated further. By incorporating synthetic fiber into concrete, a material called Fiber reinforced concrete (FRC) is obtained. There have been no significant strength changes in the structural pressure resistance of fiber reinforced concrete.When the researches were examined, it was observed that there was an increase in bending strength, fatigue resistance and impact resistance values.When this increase is compared with the steel mesh concrete, close values are observed. It has been determined that only synthetic fiber should be used instead of steel mesh in some usage areas such as factory field for example; Factory field concretes, Raft foundation structures, Pool flooring etc.