Lezbiyen ve biseksüel kadınların açılma hikayeleri üzerine bir anlatı çalışması
A narrative study on coming out stories of lesbian and bisexual women
- Tez No: 707836
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL UZUN AVCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar ve Medya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Anlatısal dönüşle birlikte toplumsal alanı anlamak için mikro olana, yok sayılana, resmi tarihin arkasına itilene bakmak sosyal bilimler alanında büyük önem kazanmıştır. Büyük anlatıların öldüğü ilanına rağmen günümüzde heteronormativite hala bir meta anlatı olarak işler. Modern eşcinsel kimliklerin ürettiği bireysel açılma hikayeleri bu meta anlatıya karşıt bir hikâye olarak kurulur ve anlatılır. Lezbiyen ve biseksüel kadınların anlattıkları açılma hikayeleri bireylerin içinde yaşadıkları toplumsal dünyaya, etkileşim anlarına ve kimliğin kurulumuna ilişkin pek çok veri sunar. Bu tezde kadınların bireysel açılma hikayeleri anlatı analizine tabii tutulmakta ve lezbiyen ve biseksüel kimliklerin kurulma süreçleri bu hikayeler aracılığıyla anlaşılmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the narrative turn, it has gained great importance in social sciences to look at what is micro, what is ignored, what is pushed behind official history in order to understand the social life. Despite the declaration that grand narratives are dead, today heteronormativity still functions as a meta narrative. Individual coming out stories produced by modern homosexual identities are constructed and told as a counter story to this metabnarrative. The coming out stories told by lesbian and bisexual women provide a lot of data on the social world in which individuals live, the moments of interaction and the construction of identity. In this thesis, women's individual coming out stories are subjected to narrative analysis and the processes of establishing lesbian and bisexual identities are tried to be understood through these stories.