Türkiyedeki ekstrem sporcuların karar verme becerilerinin ve ekstrem spor tüketim güdülerinin araştırılması
A research of the ekstreme sport conduction promotions of extreme sport partipants in Turkey
  1. Tez No: 707839
  2. Yazar: ERHAN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİYE ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma ekstrem spor yapan bireylerin karar verme becerilerinin ve ekstrem spor tüketim güdülerinin etkisinin incelenmesi hedeflenmiştir. araştırmaya farklı ekstrem sporlarla ilgilenen 275 kadın 235 erkek olmak üzere toplam 510 ekstrem sporcu katılmıştır. Araştırmada Ekstrem Spor Tüketim Anketi ve Melbourne Karar Verme Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan verilerin SPSS istatistiksel paket programı kullanılarak analizleri yapılmıştır. İki düzeyli değişken karşılaştırılmasında Mann Whitney-U testi, ikiden fazla değişkenlerin karşılaştırılmasında Kruskall-Wallis H testi kullanılmıştır. Bu çalışmada anlamlılık düzeyi p˂0,05 olarak alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of determining the effect of people's decision making ability who do extreme sports on their motives of consumption. With this purpose , 275 female and 235 male , 510 in total, extreme sports athletes.“Extreme Sports Consumption Questionnaire”and Melbourne Decision- making scale. The data which were gathered were analyzed by means of SPSS Statistical Software. Mann Whitney-U test was used in order to determine bi-level variables, while Kruskall-Wallis H test was applied in order to determine the groups which are more then two. Data were summarized with the mean, standard deviations and frequency.