Saldırganlık davranışının biyolojik belirleyicilerinin araştırılmasına yönelik bir çalışma
A study for the investigation of biological markers in aggressive behavior
- Tez No: 70783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu çalışmada amaç saldırgan davranışın hipotalamo-pütütier adrenal eksen ve plazma lipid düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Öyküsünde ve halen saldırgan davranış ve şiddet gösteren 30 antisosyal kişilik bozukluğu olan bireylerle, 27 sağlıklı kontrol grubu çalışmaya alındı. Öyküsünde duygulanım bozukluğu olanlar çalışmaya alınmadı. Antisosyal grub cinayet girişimi olan ve olmayan olarak iki gruba ayrıldı. Geriye dönük açık saldırganlık ölçeği, durumluluk- süreklilik kaygı ölçeği, sürekli öfke-öfke tarz ölçeği, Minessota çok yönlü kişilik envanteri ve yan yapılandırılmış görüşme formu uygulandı. Kolesterol ve trigiliserit düzeyleri enzimatik koloremetrik test ile ölçüldü. Deksametezon süpresyon testinde ölçümler Radioimmuneassay (RIA) metod ile yapıldı. Saldırgan davranış gösterenlerde total kolesterol, yüksek dansiteli lipoprotein ve trigiliserit düzeyleri kontrollere göre düşük bulundu. Deksametazon non süpresyon oram saldırgan davranış gösterenlerde %27, kontrollerde %7 olarak bulundu. Düşük plazma kolesterolü ve trigiliserit düzeyi ile saldırgan ve şiddet içeren davranış arasında ilişki bulunmuştur. Saldırgan davranışta hipotalamo-pitütier eksen disfonksiyonu olduğu, belirgin olarak görüldü. Bu ilişkilerde serotonin önemli rolü olduğu düşünüldü. 67
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was to examine the relationships between hypothalamic- pituitary-adrenal (HP A) axis function and plasma lipid concentration and aggressive behavior. Thirty inpatients with antisocial personality disorders who had current and history of aggressive behavior and violence and 27 healthy control subjects were included in the study. All subjects had no history of affective disorders. The subjects with antisocial behavior were separated to two groups as with and without homocidal attempts. The Retrospective Overt Aggression Scale, the State and Trait Anxiety Inventory, the State Trait Anger Scale, Minnesota Multipahsic Personality Inventory, and a semistructured interview questionnaire were used in the assessesment of the subjects. An automated en2ymatic colorimetric method was used for cholesterol and triglyceride determination. The Dexamethasone Suppression Test was assay by a direct double-antibody radioimmunoassay (RIA) method. The subjects with aggressive behavior had lower total cholesterol, High-density lipoprotein (HDL), and triglyceride levels than the control subjects. A Dexamethasone Suppression Test nonsuppression rate of 27 % was found in the subjects with aggressive behavior, whereas a rate of 7 % was in the control group. There is an association between low plasma cholesterol and triglyceride levels and aggressive-violent behavior. It may also be suggested that there is an apparent hypothalamic-pituitary-adrenal (HP A) axis dysfunction in subjects with aggressive behavior. It seems that serotonin has an important role in these associations. 68