Doğu Anadolu bölgesinde tof MRG anjiyografi ile tespit edilen willis poligonu varyasyonlarının sıklığı ve lokalizasyonları
Frequency and localizations of willis polygon variations detected by tof MRI angiography in The Eastern Anatolia region
- Tez No: 707869
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL MALKOÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Beynin tabanında yer alan bir anastomoz vasküler ağ olan Willis Poligonu, serebral kan perfüzyonunun korunması için önemli bir anatomik yapıdır. Amacımız varyasyonları araştırmak ve olası durumlarda hasta morbiditesini azaltacak bir veri tabanı oluşturmaktır. Materyal ve Metot: Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji A.D.'na kranial MRA tetkiki için başvuran, spesifik semptomu bulunmayan 18-50 yaş arası 250 olguyu çalışmaya dahil ettik. Çalışma verilerini 1,5 ve 3T MR (Magnetom Skyra; Siemens Healthcare, Erlangen, Germany) cihazları ile elde ettik. Bulgular: Tipik poligonal yapıyı 80 olguda (%32), AComA aplazisini 4 olguda gördük (% 1,62). Sağ ve sol ACA A1 aplazisini ile hipoplazisini sırasıyla 11 (% 4,4), 5(%2), 14(%5,5) ve 6 (%2,4) sayı ve oranında saptadık. ACA trifurkasyonunu 19 (% 7,6), azygos ACA'yı 2 (%0,8) ve bihemisferik ACA'yı 4 (% 1,6) olguda belirledik. Posterior dolaşıma ait saptadığımız varyasyonları ise; sağ ve sol AComP aplazisi ve hipoplazisi sırasıyla 42 (% 16,8), 32 (% 12,8), 25 (%10) ve 26 (%10,4) olarak özetleyebiliriz. Sağ ACP fetal konfigürasyonu 26 (% 10,4), sol 15 (% 6) ve bilateral 16 (% 6,4) olarak belirledik. Baziler arter fenestrasyonu ile persistan trigeminal arter varyasyonunu 3'er olguda (%1,2) gözlemledik. Sağ ve sol vertebral arter hipoplazisini ise sırasıyla 20 (% 8) ve 14 (% 5,6) olarak belirledik. Sonuç: Poligonun çeşitli dallarının görev yapamayacak kadar ince olması ya da hiç bulunmaması, tıkayıcı damar hastalıkları ve serebrovasküler cerrahide çok önemlidir. İnvaziv olmayan, radyasyon maruziyeti ve kontrast madde gereksinimi bulunmayan bir görüntüleme yöntemi olan TOF MRA ile Willis poligonunun normal yapısı ve varyasyonlarının anatomik olarak belirlenmesi, ortaya çıkabilecek önemli nörolojik komplikasyonları azaltmaya yardımcı olacaktır
Özet (Çeviri)
Aim: The Polygon of Willis, an anastomotic vascular network located at the base of the brain, is an important anatomical structure for maintaining cerebral blood perfusion. Our aim is to research for variations and to create a database that will reduce patient morbidity in possible cases. Material and Method: Two hundred fifty cases between the ages of 18-50, who applied to Atatürk University Faculty of Medicine, Department of Radiology for cranial MRA examination and had no specific symptoms, were included in the study. Study data were obtained with 1.5 and 3T MR (Magnetom Skyra; Siemens Healthcare, Erlangen, Germany) devices. Results: Typical polygonal structure was seen in 80 cases (32%), AComA aplasia was seen in 4 cases(%1,62). The incidence of right and left ACA A1 aplasia and hypoplasia were 11 (4.4%), 5 (2%), 14 (5.5%) and 6 (2.4%), respectively. ACA trifurcation was detected in 19 (7.6%), azygos ACA 2 (0.8%), and bihemispheric ACA 4 (1.6%). Variations of the posterior circulation are; right and left AComP aplasia and hypoplasia were detected as 42 (16.8%), 32 (12.8%), 25 (10%) and 26 (10.4%) respectively. Right ACP fetal configuration was determined as 26 (10.4%), left 15 (6%), and bilateral 16 (6.4%). Basilar artery fenestration and persistent trigeminal artery were detected in 3 cases (1.2%). Right and left vertebral artery hypoplasia was determined as 20 (8%) and 14 (5.6%) respectively. Conclusion: The fact that various branches of the polygon are too thin to function or not at all is very important in occlusive vascular diseases and cerebrovascular surgery. The anatomical determination of the normal structure and variations of the Willis polygon with TOF MRA, which is a non-invasive imaging method that does not require radiation exposure and contrast material, will help to reduce important neurological complications that may occur