Yaratıcı süreçte desen ve çağdaş uygulamaları
Drawing in the creative process and its contemporary applications
- Tez No: 707910
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN AYTEKİN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yaratıcılık sadece edimde görülebilir. Bu bağlamda bir yaratıcı kişiden değil sadece yaratıcı edimden, yaratıcılıktan değil yaratıcı süreçten söz edilebilir. İmaj oluşturmanın en ilkel ve dolaysız karakterine sahip olan desen, ilk insanlardan beri yaratıcı fikri görünür kılan en temel dil, bir alanda var oluşu işaretleme şekli, yaratıcı süreci yakalamanın en hızlı ve doğrudan yolu olmuştur. Bir sanatsal dışavurum ve yaratım aracı olarak desenin çağlar boyu yapılış sebepleri, yapılma şekli ve tarzları önemli değişimler geçirmiştir. Desen günümüzde,“grafit veya mürekkep ile kâğıt üzerinde bir imaj oluşturmak”geleneksel tanımından,“deney ve yaratıcı süreci”tanımlayan bir metafora dönüşmüştür. Sınırlarını kâğıt üzerindeki izden mekân, uzam ve zamana, disiplinler arası ilişkilere global bir pratik olarak genişletmiştir. Bu eser metninde özde yaşama ilişkin bir süreç olan desen; kullanım neden, biçim ve şekilleri bağlamında sınırlarının sanat tarihinde dikkat çekici şekilde genişlediği ve çeşitlendiği son altmış yılda, araştırmaları ve yaklaşımları ile desene adanmış kurumlar, organizasyonlar, sergiler, deseni temel malzeme olarak kullanan sanatçılar ve uygulamaları üzerinden yaratıcı süreçte bir dil ve sanat formu olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Creativity can only be observed through performance. Following from that, we can talk of not a creative person, but solely a creative performance, hence of a creative process and not creativity. Manifesting the most primitive and immediate character of creating an image, drawing has been the most basic language to make a creative idea visible, an indication to mark existence, and the fastest and the most direct way of capturing the creative process, since the beginning of humanity. As an artistic expression and a means of creation, drawing has gone through major changes in terms of motive, form and style throughout ages. From the traditional concept of“creating an image on paper by means of graphite or ink”, drawing has transformed into a metaphor which indicates“the experiment and the creative process”. Whilst a mark on paper, it has cut across boundaries and expanded into place, time and space of interdisciplinary relations, establishing itself as a global practice. In this essay, drawing, as essentially a process related to life, is examined also as a language and an art form in the creative process. This is done through the work of the artists who have used drawing as their main material, and through the institutions, organizations, exhibitions devoted to drawing in terms of approach and research over the last sixty years, a period in art history during which drawing has exceeded its limits and achieved remarkable diversity in terms of the reasons, forms and shapes of its use.