Kurumsal iletişim bağlamında sağlık yönetiminde sosyal medya kullanımı: Tekirdağ örneği
The use of social media in health management in the context of corporate communication: The sample of Tekirdağ
  1. Tez No: 707912
  2. Yazar: NAZLI KOCAÇINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKMEN KANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kurumlar örgütsel faaliyetlerini gerçekleştirebilmek için iç ve dış paydaşlarla çeşitli yöntemleri kullanarak iletişim kurmaktadır. Gelişen teknolojiyle birlikte internet tabanlı web siteleri ve sosyal medya araçları kurumların yeni iletişim kurma mecraları olmuştur. Sosyal medya, kişilere zaman ve mekândan bağımsız iletişim kurabilme kolaylığı sağlamaktadır. Karşılıklı iletişimi kolaylaştırdığı için sosyal medya araçları, diğer iletişim araçlarından daha çok ön plana çıkmıştır. Günlük hayatımızın her alanında kullanılan sosyal medya, sağlık sektöründe de çeşitli amaçlar için sağlık hizmeti sunan kurumlar tarafından kullanılmaktadır. Bu çalışma ile kurumsal iletişim faaliyetlerinde sosyal medyanın önemi ve yeri anlatılmaya çalışılmıştır. Yapılan çalışmada Tekirdağ ilinde sağlık hizmeti sunan beş tane hastanenin Instagram ve Facebook hesapları incelenmiştir. Örneklem olarak seçilen hastanelerin kurumsal iletişim açısından incelenmesi için sosyal medya hesaplarındaki paylaşımları içerik analizine tabi tutulmuştur. Kurumların paylaşımda bulundukları içerikler, kişilerin ve toplumun sağlık düzeyini etkilemesinden dolayı bu konuda gerekli çalışmaların oldukça önemli olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Institutions communicate with internal and external stakeholders using various to carry out their organizational activities. With the developing technology, internet-based websites and social media tools have become new communication channels for institutions. Social media provides ease of communication for people independent of time and place. Social media tools have come to the fore more than other communication tools because thet facilitate mutual communication. Social media, which is used in all areas of our daily life, is also usedby institutions providing health services for various purposes in the health sector. With this study, the importance and place of social media in corporate communication activities has been tried to be explained. In the study, Instagrqm and Facebook accounts of five hospitals providing health services in Tekirdağ province were examined. To examine the hospitals selected as the sample in terms of corporate communication, their posts on their social media accounts were subjected to content analysis. It is concluded that the syudies about this topic are significant because the contents shared by institutions affect the health level of individuals and society.