Seneca'nın etiğinde ölüm
Death in Seneca's ethics
  1. Tez No: 707922
  2. Yazar: SEMA ÖZEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEVSER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
“Seneca'nın Etiğinde Ölüm”başlıklı bu çalışmanın amacı, Stoa felsefesi ile Stoa filozofu Seneca'nın etiği, yaşam ile ölüm hakkındaki görüşleri, ölüm karşısındaki tutum ve davranışları ile birlikte ölümü bilgece karşılamanın yolları, erdem, ahlak anlayışı ve etik üzerinden anlatılacaktır. Bu çalışmada ölümden korkmamak için felsefenin neden önemli olduğu ve nasıl bir perspektiften bakılması gerektiğinin anlatılması hedeflenmektedir. Yapmış olduğum bu çalışmanın temel çıkış noktası; Helen- Roma dönemi Stoa felsefesi filozoflarından Seneca'nın, evrensel akıl ile birlikte hareket eden insanın doğaya uygun akıl çerçevesinde hareket ederek erdem ve ahlak anlayışı ile; yaşam, ruh ve beden hakkındaki düşüncelerinden yola çıkarak ölüm, yaşam üzerine düşünceleri ile birlikte intihar ya da istemli ölüm hakkındaki düşünceleri üzerine olacaktır. Bu çalışma yapılırken, kaynak tarama tekniği kullanılmıştır. Kullanılan kaynaklar özellikle Platon'un Sokrates'in Savunması, Devlet'i, Phaidon'u, Kriton'u, Aristoteles'in ahlak ve erdem üzerine düşünceleri ve Seneca'nın Mektupları ile Seneca'nın yazmış olduğu diğer çalışmaları ile konuyla ilgili makale, tez ve internet kaynaklarıdır. Bu çalışmanın neticesinde ulaşılmış olan sonuçlardan birisi, ölümle birey arasındaki ilişkidir. Ölüm, tamamen bireyin kendini ilgilendirmektedir. Yani hiç kimse bir başkasının yerine ölememektedir. Buda bize ölümün kişisel olduğunun göstergesidir. Ölüm zamanı geldiğinde herkes için kaçınılmaz sondur. Bir diğer sonuç olarak da ölüm ile kişi arasında dolaylı yollarla kurulan bir ilişkiden bahsedebiliriz. Tıpkı Sokrates'in, Seneca'nın, Cato'nun ve diğer filozofların ölüm hikâyelerindeki gibi. Çünkü ölümle karşı karşıya getirilen bu insanların, infazın gerçekleşme anına kadar ki düşünceleri ve ölüm karşısında ki tutumları, hayatın en önemli gerçeklerinden birisi olan ölümün korkulacak bir şey olmadığı ve kendilerini ölüme hazırlamaları bizim yaşantımız içinde önemli bir deneyimdir. Seneca ile Seneca'ya kadar ki filozofların felsefelerinde, yaşam ve ölüm arasındaki ilişki, ölüm karşısındaki duygular ve korkularımız ulaşılan sonuçlardandır. Yaşamın içinde ölüme hazırlanmak, ölümden korkmamak için felsefenin neden önemli olduğu ve nasıl bir perspektiften bakılması gerektiğinin anlatılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this title“Death from Seneca's ethic”is to explain Seneca's thoughts about death, the ways of his behaviors, attitudes towards death, encountering death wisely with his attitudes by considering Stoa philosophy and stoic philosopher Seneca's understanding from ethic, virtue, morality. Moreover, in this study, it is aimed to describe why philosophy is important not to fear death and what kind of perspective is necessary to do so. The essential origination of this study I conducted is from thoughts of Seneca, who is one the Stoa philosophers, about death emerging from thoughts about life, soul and body and thoughts about Suicide or death wish. Doing this study, resource search technique is applied. Sources are such that Defense of Sokrates, Government of Platon, thoughts of Phaidon, Kriton and Aristoteles about virtue and morality, Seneca's letters, books, papers and thesis. One of the results found at the end of this study is that relationship between death and person is completely related to person, which means nobody can die for other one. Death is personal. It is inevitable for everybody. The other result is that there is an indirect relationship between death and person like suicides of Sokrates, Seneca and Cato. It is a important experience that death is nothing to fear, to know that everybody die eventually, for Sokrates, Seneca, Cato and other phisolopher who are sentenced to death. However, they committed suicide before being executed. Their postures, thoıughts, attitudes towards death until they die is important experience as well. In the philosophies of Seneca and philosophers until Seneca, the relationship between life and death, the bond between them, our feelings and fears against death are the results achieved. It is aimed to explain why philosophy is important and from what perspective it should be viewed in order to prepare for death in life and not to be afraid of death.