A comparative analysis of orientalism in one-thousand and one-night films
Binbir gece filmlerinde oryantalizmin karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 834256
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. FUNDA KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Film ve Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez, Binbir Gece Masalları'nın sinematik uyarlamaları içindeki Oryantalist sembolleri incelemeye dalıyor ve özellikle Disney animasyon filmi Aladdin'e odaklanıyor. Bu araştırma, filmde semiyotik bir analiz kullanarak, Oryantalist anlatıları sürdüren görsel ve kültürel bileşenleri inceliyor; bu da Doğu'nun egzotik, duyusal ve uniform olarak betimlenmesini içeriyor. Tez, filmde nasıl bir gizemli ve çekici Arap aleminin oluşturulduğunu, dansöz kadınlar, cinler ve büyülü uçan halılarla dolu olduğunu keşfediyor. Ayrıca, Arap bireylerin homojen olarak ve kurnaz ve güç açısından aç olan büyücü Jafar tarafından örneklendirilen stereotiplerle karakterize edilmesini incelemektedir. Bu tezin ana iddiası, Aladdin gibi eserlerin, Binbir Gece Masalları'nın diğer uyarlamalarıyla birlikte, Oryantalist anlatıların sürekliliğine ve Arap dünyası ve halkı hakkındaki olumsuz stereotiplerin yayılmasına katkıda bulunduğunu öne sürmektedir. Filmi inceleyerek, bu tez, medya ve popüler kültürdeki Oryantalist söylemin tehlikeleri hakkında farkındalığı artırmayı ve daha saygılı ve nüanslı kültür ve toplum temsillerinin teşvik edilmesini amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation delves into the study of Orientalist symbols within cinematic adaptations of One Thousand and One Nights, specifically focusing on the Disney animated film Aladdin. Employing a semiotic analysis of the movie, this research investigates the visual and cultural components that sustain Orientalist narratives, including the portrayal of the East as exotic, sensual, and uniform. The dissertation explores how the film constructs an enigmatic and alluring Arab realm, replete with belly dancers, genies, and enchanted flying carpets. Moreover, it examines the representation of Arab individuals as homogeneous and characterized by stereotypes, exemplified by the cunning and power-hungry sorcerer Jafar. The primary contention of this thesis posits that works like Aladdin, along with other adaptations of One Thousand and One Nights, contribute to the perpetuation of Orientalist narratives and the propagation of negative stereotypes concerning the Arab world and its people. By scrutinizing the film, this dissertation endeavors to enhance awareness regarding the perils associated with Orientalist discourse in media and popular culture, urging the promotion of more respectful and nuanced depictions of diverse cultures and societies.