Mide kanseri hastalarında florodeoksiglukoz pozitron emisyon tomografisi (PET CT) ile değerlendirilen sarkopeninin genel sağkalım ve progresyonsuz sağkalım sürelerine etkisi
The impact of sarcopenia assessed by 18f-fluorodeoxyglucose positron emission tomography/computed tomography (FDG PET/CT) on overall and progression-free survival in patients with gastric cancer
  1. Tez No: 931255
  2. Yazar: ANIL BOSTANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP GÜLSÜM GÜÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Çalışmamızda mide kanseri tanılı hastalarda sarkopeninin genel sağkalım ve progresyonsuz sağkalım sürelerine olan etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaçla Aralık 2014-Ekim 2024 tarihleri arasında Tıbbi Onkoloji Kliniği'nde mide kanseri tanısı ile takip edilen hastaların dosyaları retrospektif olarak taranacak, demografik özellikleri, takiplerinde malignite progresyonu olup olmadığı, aldıkları tedaviler, mide kanseri patolojik alt tipleri, laboratuar parametreleri ve malignitenin patolojik evrelemeleri kaydedilecektir. Hastaların evreleme ve tedavi yanıtının değerlendirilmesi için çekilen standart FDG PET CT görüntüleri kullanılarak kas kütlesi ölçümü yapılacaktır. Hesaplanan kas kütlesinin genel sağkalım ve progresyonsuz sağkalım ilişkisi değerlendirilecektir. Yöntem: Çalışmamızda mide kanseri tanılı hastalarda sarkopeninin genel sağkalım ve progresyonsuz sağkalım sürelerine olan etkisinin değerlendirilmesini kesitsel bir yöntemle incelemeyi amaçlamaktadır. Katılımcılar Aralık 2014-Ekim 2024 tarihleri arasında Tıbbi Onkoloji Kliniği'nde mide kanseri tanısı ile takip edilen kişilerden seçilmiştir. Hastaların standart FDG PET CT görüntüleri kullanılarak kas kütlesi ölçümü yapılmıştır. Veriler SPSS yazılımı kullanılarak analiz edilmiş ve standart FDG PET CT ile sarkopeninin genel sağkalım ve progresyonsuz sağkalım sürelerine olan etkisi istatistiksel yöntemlerle incelenmiştir. Çalışma için etik kurul onayı alınmıştır. Bulgular: Bu çalışmada, lokal ileri ve metastatik evredeki mide kanseri hastalarında sarkopeni ve inflamatuar/nütrisyonel belirteçlerin (GNRI, HALP, ALI) genel sağkalım (OS) ve progresyonsuz sağkalım (PFS) üzerindeki prognostik etkileri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Aralık 2014 – Ekim 2024 tarihleri arasında Tıbbi Onkoloji Kliniği'nde takip edilen mide kanseri tanılı hastaların dosyaları incelenmiş, demografik ve klinik veriler, tedavi yanıtları, patolojik alt tipler ve evreleme bilgileri kaydedilmiştir. Sarkopeni analizi, tanı sırasında elde edilen FDG PET-BT görüntülerinde L3 vertebra düzeyinden yapılan kas alanı ölçümleriyle yapılmış; GNRI, HALP ve ALI skorları rutin laboratuvar parametrelerine dayalı olarak hesaplanmıştır. Çalışmaya toplam 87 hasta dahil edilmiş olup, %72.4'ü erkek, %27.6'sı kadındır. Ortalama yaş 66 olarak saptanmıştır. En sık görülen patolojik alt tip %86.2 oranla adenokarsinomdur. Hastaların %67.8'i lokal ileri, %32.2'si metastatik evredeydi. Sarkopeni ile yaş, cinsiyet, tümör evresi, histopatolojik alt tip ve metastatik tutulum bölgeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Our study aims to evaluate the impact of sarcopenia on overall survival and progression-free survival in patients diagnosed with gastric cancer. For this purpose, the medical records of patients diagnosed with gastric cancer and followed up in the Medical Oncology Clinic between December 2014 and October 2024 will be retrospectively reviewed. Data on demographic characteristics, disease progression during follow-up, received treatments, pathological subtypes of gastric cancer, laboratory parameters, and pathological staging of the malignancy will be collected. Muscle mass measurement will be performed using standard FDG PET/CT images taken for staging and treatment response assessment. The relationship between the calculated muscle mass and overall survival as well as progression-free survival will be analyzed. Methods: Our study aims to evaluate the impact of sarcopenia on overall survival and progression-free survival in patients diagnosed with gastric cancer using a cross-sectional approach. Participants were selected from individuals diagnosed with gastric cancer and followed up in the Medical Oncology Clinic between December 2014 and October 2024. Muscle mass measurement was performed using standard FDG PET/CT images. Data were analyzed using SPSS software, and the effect of sarcopenia, assessed by standard FDG PET/CT, on overall survival and progression-free survival was examined using statistical methods. Ethical approval was obtained for the study. Results:This retrospective study aimed to evaluate the prognostic impact of sarcopenia and inflammatory/nutritional indices including the Geriatric Nutritional Risk Index (GNRI), the Hemoglobin, Albumin, Lymphocyte, and Platelet (HALP) score, and the Advanced Lung Cancer Inflammation Index (ALI) on overall survival (OS) and progression-free survival (PFS) in patients with locally advanced or metastatic gastric cancer.Medical records of patients diagnosed with gastric cancer and followed at the Department of Medical Oncology between December 2014 and October 2024 were reviewed. Demographic and clinical characteristics, treatment responses, histopathological subtypes, and staging information were collected. Sarcopenia assessment was conducted by analyzing skeletal muscle area at the level of the third lumbar vertebra (L3) on FDG PET-CT scans performed at diagnosis. GNRI, HALP, and ALI scores were calculated based on routine laboratory parameters. A total of 87 patients were included, of whom 72.4% were male and 27.6% were female, with a mean age of 66 years. The most common histological subtype was adenocarcinoma (86.2%). At diagnosis, 67.8% of patients had locally advanced disease, while 32.2% presented with metastatic disease. No statistically significant association was observed between sarcopenia and variables such as age, sex, tumor stage, histopathological subtype, or metastatic sites.