Isparta yöresinde orman ürünleri endüstrisinin durumu ve gelişim olanakları üzerine incelemeler
Analysies of Isparta province forest product industries structure and improviming possibility
- Tez No: 77947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. K. HÜSEYİN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Endüstri Makineleri ve İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada Isparta yöresi orman ürünleri endüstrisinin yapısının ortaya konulması ve işletmeler düzeyinde yaşanan sorunların saptanarak sektörün gelişimine yönelik öneriler geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada temelde yüz yüze anket yöntemi uygulanmıştır. Ayrıca yöredeki gelişmiş endüstri işletmelerinin üst düzey yöneticilerinin görüş ve önerilerinden yararlanılmıştır. Bunlara ek olarak araştırma, ulaşılabilen ikincil veri kaynaklan ile (DİE, KOSGEB, DPT, Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü verileri,...) desteklenmiştir. Çalışma Isparta ili mülki şuurlarında ( il merkezi dahil 13 ilçe) faaliyette bulunan orman endüstri işletmelerini kapsamaktadır. Isparta yöresinde orman endüstri sektörü; mevcut işletmelerin % 27'si, çalışanların % 22'si, katmadeğerin ise % 30.4'ü ile yörede ikinci dereceden ağırlıklı sektör durumundadır. Araştırma sonucunda yöre orman endüstri işletmelerinin büyük bir kısmının (% 96) küçük ölçekli işletmelerden oluştuğu ve işletme faaliyetlerinin masif ağaç malzemenin işlenmesi üzerine yoğunlaştığı (kereste, doğrama, tüfek dipçiği, sauna,...) buna karşın levha ürünlerim işleyen işletmelerin daha azınlıkta olup yöresel ihtiyaçları karşılamaya yönelik çalıştıktan belirlenmiştir. Yörede 229 marangoz, 149 doğramacı, 90 kereste-lambiri-döşeme tahtası imalatçısı, 28 ambalaj sandığı, 27 mobilya, 3 kapı, 2 sauna, 1 yonga levha, 1 tüfek dipçiği işletmesinin faaliyette olduğu belirlenmiştir. İşletmelerin hamadde tedarik problemi, kapasite kullanım yetersizliği, teknolojik uyumsuzluk, finanasman, pazarlama ve personele ilişkin önemli sorunların bulunduğu belirlenmiş ve problemlerin çözümüne yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, first of all aim to determine Isparta province structure of forest product industry and sector firms' problems, and also to improve solution strategy. This study was made especially through questionnaire. In addition this, modern firms (relatively) in Isparta was used opinion of superior manager. Morever, the study has been supported with secondary datum sources such as DİE, KOSGEB, DPT, etc. The study involves the plants in Isparta and its 12 towns. The forestry industry in Isparta has been the second important industrial sector due to the feet that 27 % of the all industrial sector in Isparta belong to the forestry industry, the sector produces 30.4 % of value added in Isparta, and 22 % of all employee is in this sector. In this study, that the forest industry plants have focused on processing of massive wood such as lumber, window frame, etc. There have been few plants processing board products and they have been working for local needs have been determined. In the area, that there have been 229 carpenters, 149 window frame manufacturer, 90 lumber producer, 28 wooden packaging box manufacturer, 27 furniture manufacturer, 3 door manufacturer, 2 sauna manufacturer, 1 chipboard and 1 rifle butt plants have been determined.