Isparta ili sağlık personelinde hepatit B virüs seropozitifliğinin araştırılması
- Tez No: 91975
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
48 ÖZET Bu çalışma İsparta ilinde Hepatit B enfeksiyonu yönünden hem kendileri hem de toplum açısından riskli grubu oluşturan sağlık personelinde Hepatit B virüs markerlarının seroprevalansını ve epidemiyolojik özelliklerini belirlemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp fakültesi, İsparta Devlet Hastanesi ve İsparta ili merkez, ilçe ve köy sağlık ocaklarından rasgele seçilen 14 tanesi alındı. Bu çalışma için 140 doktor 231 hemşire ve 31 laboratuvar teknisyeni olmak üzere toplam 402 sağlık personelinden kan alındı. Toplanan kanların serumları ayrıldıktan sonra Axsym (Abbott Laboratories) cihazında Microparticle Enzyme Immunoassay (MEIA) yöntemiyle çalışıldı. Serumlarda HBsAg, anti-HBs ve anti-HBc total bakıldı. İsparta ili genelinde bu çalışmaya katılan toplam 402 sağlık personelinden 12 kişide (%3) HBsAg taşıyıcılığı saptanırken, 234 kişide aşılanma ile oluşan anti-HBs pozitifliği, 81 kişide (%20.1) ise anti-HBs ve anti-HBc total pozitifliği (doğal bağışıklık) saptandı. Taşıyıcılık oranları doktorlarda %3.5, hemşirelerde %3.1 olarak bulunurken laboratuvar teknisyenlerinde taşıyıcılık saptanmadı. Anahtar kelimeler : Sağlık personeli, Hepatit B
Özet (Çeviri)
49 SUMMARY This study is done to study the seroprevalence and epidemiologic properties of the Hepatitis B virus markers in health workers, which forms the most risky group, both for themselves and the society for Hepatitis B virus infection in İsparta. The study is done among Süleyman Demirel University Medical Faculty, İsparta State Hospital and fourteen-village clinic in İsparta. For the study blood was taken from 140 physicians, 231 nurses and 31 laboratory technicians, which makes a number of 402 health workers totally. The obtained serum supernatants were studied by Microparticle Enzyme Immunoassay (MEIA) method at the instrument named Axsym (Abbott Laboratories) for HBsAg, anti-HBs and anti-HBc total. Among these 402 health workers 12 of them (3%) was observed as carrier, a number of 234 people (58.2%) as seropositive for anti-HBs, which had been created by vaccination and 81 people (20.1%) as positive for anti-HBs and anti-HBc total. The incidence for being carrier was 3.5% among physicians, 3.1% among nurses and zero percent among laboratory technicians. Key words : Health workers, Hepatitis B