Isparta Merkez İlçesi'nde nüfus ve yerleşme
Population and settlement in Central District of Isparta
- Tez No: 671275
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN KANTÜRK YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Nüfus ve yerleşme ilişkileri ile şehirsel fonksiyonlar zamanla değişirken etki sahaları coğrafi açıdan farklılıklar oluşturmaktadır. Değişen fiziki ve beşerî şartlar zamanla bölge içerisinde yerleşme ve nüfus özelliklerini, çalışma sahasının idari statüsünü, tarım, sanayi ve ulaşım özelliklerini değiştirmiş ve geliştirmiştir. Bu çalışmada, Isparta Merkez İlçesi'nin nüfus ve yerleşme coğrafyasının incelenmesi amaçlanmaktadır. Isparta Merkez İlçe zaman içinde meydana gelen değişimi ve mekanı insan ilişkisini yansıtan bir yerleşme olması açısından seçilmiştir. Isparta Merkez ilçesi 1982 yılında kurulan Süleyman Demirel Üniversitesi ve şehirde var olan askeri birlikler neticesinde genç nüfusun göç ettiği bir yerleşim yeri niteliğindedir. Çalışmada bu değişimlerin nüfus ve yerleşmeye olan etkilerini araştırmak, analiz etmek, korumlamaya çalışılmıştır. Isparta İli ile ilgili çeşitli çalışmalar mevcut olsa da Merkez İlçe'nin nüfus ve yerleşme coğrafyası üzerine kapsamlı bir çalışma olmaması nedeniyle böyle bir çalışmaya ihtiyaç duyulmuştur. Çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden saha araştırması uygulanmıştır. Saha ve konu ile ilgili literatür çalışması yapılmıştır. Isparta Merkez İlçeye ait öncelikle akademik çalışmalar; kitaplar, tezler, makaleler, dergiler tespit edilmeye çalışılmıştır.. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) üzerinden Isparta Merkez İlçe ile ilgili istatistikler, Isparta Ticaret Odası'ndan Isparta Merkez İlçesi'ne ait ekonomik veriler, İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden MEBBİS Sistemi aracılığı ile Merkez İlçe'deki okul bilgileri, alınmış olup ayrıca, Yükseköğretim Kurumu (YÖK)'ten Isparta'daki üniversiteler ile ilgili bilgiler ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden çevrimiçi olarak Isparta iklim verileri alınmıştır. Bununla birlikte, Isparta'da yer alan kamu kurumlarının listesi Isparta Valiliği'nden alınmıştır. Çalışma sahasına ilişkin tüm haritalar Arcgis 10.4 programı ile oluşturulmuştur. Çalışmada, Isparta Merkez İlçesi'nin nüfus ve yerleşme coğrafyası hakkında bilgiler sunulmakta olup, sonra saha ile ilgili yapılacak çalışmalara kaynak teşkil etmesi düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
While population and settlement relations and urban functions change over time, their sphere of influence creates geographic differences. Changing physical and human conditions have changed and improved the settlement and population characteristics, the administrative status of the study area, agriculture, industry and transportation characteristics in the region over time. In this study, it is aimed to discuss the population and settlement geography of Isparta Central District in detail. Although there are various studies on Isparta Province, such a study was needed due to the lack of a comprehensive study on the population and settlement geography of the Central District. Field research, one of the qualitative research methods, was applied in the study. Literature study on the field and subject has been done. The population-based statistics of the Central District of Isparta was obtained through Turkey Statistical Institute (TSI). Economic data belonging to the Central District of Isparta were obtained from Isparta Chamber of Commerce, the school information in the Central District was obtained from the Provincial Directorate of National Education through the MEBBİS System, and also from the Higher Education Council (YÖK) about the universities in Isparta has been obtained and Isparta climate data has been obtained online from the General Directorate of Meteorology. In addition, the list of public institutions in Isparta was taken from the Isparta Governorship. Maps of the study area were created with Arcgis 10.4 program. In the study, information about the population and settlement geography of Isparta Central District is presented, and it is thought that the study will serve as a source for future studies in the field.