Çekmeköy İstasyonu (Üsküdar-Ümraniye Metrosu) Geçici İksa Projesinin mühendislik jeolojisi açısından incelenmesi
Investigation of temporary retaining Project of Çekmeköy Station (Üsküdar-Ümraniye Metro), in terms of engineering geology
- Tez No: 708021
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM KALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmada, İstanbul ili, Çekmeköy ilçesinde yer alan Üsküdar-Ümraniye metrosunun Çekmeköy istasyonunda yapılacak kazı sahasının zemin yapısı ve kaya kütlesi özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmada öncelikli olarak bölgede daha önce yapılmış araştırmalar derlenmiş ve sonrasında elde edilen veriler aracılığıyla ön büro çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Büro çalışmaları ile belirlenen lokasyonlarda 3 adet sondaj çalışması yapılmış ve Standart Penetrasyon Testleri gerçekleştirilerek zeminlerden örnekler alınmıştır. Sondaj kuyularından alınan karot numuneleri ile Toplam Karot Verimi, Kaya Kalite Göstergesi ve Sağlam Karot Verimi değerlendirmeleri yapılarak kazı alanında yer alan kaya birimlerinin kaya sınıflamaları ve mühendislik özellikleri belirlenmiştir. Bulgular: Yapılan sondajlarda sadece a sondaj kuyusunda (A Sondaj Kuyusu) SPT yapılabilecek zemin özellikleri taşıdığı tespit edilmiştir. Kazı alanında yapılan üç sondaj kuyusunda da karotlama çalışması başarılı bir şekilde yapılarak karot numuneleri değerlendirilmiştir. Değerlendirilen karot numuneleri Kaya Kalite Göstergesi sınıflamasına göre çok zayıf, zayıf, orta, iyi ve çok iyi kaya kalite sınıfında yer aldığı tespit edilmiştir. Sonuç: Çalışmada elde edilen veriler kazı alanında yüzeye yakın seviyelerde yapay dolgu malzemesinin yer aldığını göstermiştir. Daha derinlerde kireçtaşı, kumtaşı, kiltaşı seviyelerinin yer aldığı tespit edilmiştir. Kireçtaşı seviyelerinde daha yüksek kalitede kaya sınıfı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it is aimed to examine the soil structure and rock mass characteristics of the excavation site to be made at the Çekmeköy station of the Üsküdar-Ümraniye metro located in the Çekmeköy district of Istanbul. Method: In the study, firstly, previous researches in the region were compiled and then front office studies were carried out through the data obtained. 3 drilling studies were carried out at the locations determined by the office studies and samples were taken from the soils by performing the Standard Penetration Tests. Total Core Yield, Rock Quality Indicator and Solid Core Yield evaluations were made with the core samples taken from the drilling wells, and the rock classifications and engineering properties of the rock units in the excavation area were determined. Findings: In the drillings, it was determined that only a borehole (Borehole A) had soil characteristics where SPT could be made. The core samples were evaluated by successfully conducting the core drilling in all three boreholes in the excavation area. The evaluated core samples were determined to be in very weak, weak, medium, good and very good rock quality classes according to the Rock Quality Indicator classification. Results: The data obtained in the study showed that there was artificial filling material at levels close to the surface in the excavation area. It has been determined that limestone, sandstone and claystone levels are located at deeper levels. A higher quality rock class was determined in the limestone levels.