Pnömonili buzağılarda vitamin D uygulamasının koagülasyon profili üzerine etkisi
Effect of vitamin D administration on coagulation profile in calves with pneumonia
  1. Tez No: 708086
  2. Yazar: MUTLU MANULBOĞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Planlanan araştırma ile buzağılarda sepsis gelişimine neden olan pnömoni' nin koagulasyon profili üzerine olan etkileri ile vitamin D uygulamasının etkinliğinin belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu kapsamda araştırma eşit sayıda hayvan barındıran (n=10) 4 grup olarak belirlendi. Grup I de sağlıklı kontrol hayvanları, Grup II, III ve IV' de pnömoni bulguları gösteren hayvanlar olarak belirlendi. Grup II' deki hayvanlara antibiyotik + non-steroidal antienflamatuvar, Grup III' deki hayvanlara antibiyotik + vitamin D, Grup IV' de bulunan hayvanlara ise antibiyotik + non-steroidal antienflamatuvar ve vitamin D' nin birlikte uygulanması yönü ile planlama yapıldı. Bulgular: Vitamin D uygulamaları yapılan gruplarda bulunan buzağılarda D-dimer seviyelerinin ölçüm günlerine göre anlamlı farklılık şekillendirmeden seyrettiği buna karşın nonsteroidal ilaç uygulanan gruplarda ise D-dimer seviyelerinin anlamlı bir şekilde yükseldiği tespit edildi. Fibrinojen seviyelerinde de Grup III buzağılarında meydana gelen ölçüm günlerindeki farklılıkların anlamlı olmadığı tespit edildi. PT ve APTT zamanlarının ise Grup III buzağılarında Grup II ve IV' e göre uzama eğiliminde olduğu belirlendi. Sonuç: Vitamin D uygulamasının yangısal sürecin kontrolünde ve koagulasyon parametrelerinde regülatör bir görev üstlenebileceği sonucuna ulaşıldı. Pnömonili buzağılarda sağaltıma ilave edilecek olan vitamin D uygulamasının yangısal sürecin yönetiminde kullanılabilecek alternatif bir ajan olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: With the planned research, it was aimed to determine the effects of pneumonia, which causes the development of sepsis in calves, on the coagulation profile and the effectiveness of vitamin D application. Material and Methods: In this context, the study was determined as 4 groups with an equal number of animals (n = 10). Healthy control animals in Group I were determined as animals with pneumonia findings in Groups II, III and IV. Planning was made to apply antibiotic + non-steroidal anti-inflammatory to animals in Group II, antibiotic + vitamin D to animals in Group III, and antibiotic + non-steroidal anti-inflammatory and vitamin D to animals in Group IV. Results: It was determined that D-dimer levels in the calves in the groups treated with vitamin D did not differ significantly according to the measurement days, whereas the levels of D-dimer increased significantly in the groups treated with nonsteroidal drugs. It was determined that the differences in the measurement days in Group III calves in fibrinogen levels were not significant and also PT and APTT times tended to be longer in Group III calves compared to Group II and IV. Conclusion: It was concluded that vitamin D administration can play a regulatory role in the control of the inflammatory process and coagulation parameters. It was thought that the application of vitamin D, which will be added to the treatment in calves with pneumonia, is an alternative agent that can be used in the management of the inflammatory process.