Meme kanseri ilişkili lenfödemin yaşam kalitesine etkisi
The effect of breast cancer related lymphedema on qualityof life
- Tez No: 708085
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBEYAZ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tanımlayıcı nitelikte olan bu çalışma, meme kanseri nedeniyle kolda tek ya da çift taraflı lenfödem gelişen hastaların yaşam kalitesini belirlemek amacı ile gerçekleştirildi. Çalışma 15 Ekim 2021–31 Kasım 2021 tarihleri arasında, meme kanseri ilişkili lenfödem tanısı ile Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Polikliniğine başvuran 82 hastanın katılımı ile gerçekleştirildi. Hasta ile yüz-yüze yapılan ve yaklaşık 20 dakika süren tek görüşmede hastaların bireysel özellikleri Hasta Tanılama Formu ve yaşam kalitesi Lenfödem Yaşam Kalitesi Ölçeği–Kol kullanılarak sorgulandı. Verilerin istatiksel değerlendirilmesinde bağımsız gruplarda t testi, Tek Yönlü (One Way) Anova Analizi ve Pearson Korelasyon analizi gibi parametrik testler kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was performed to determine the quality of life of patients who have had unilateral or bilateral breast cancer related lymphedema. The study was carried out between 15 October 2021 and 31 November 2021 with the participation of 82 patients who applied to the Physical Therapy and Rehabilitation Outpatient Clinic with breast cancer-related lymphedema. In a 20-minute face-to-face interview with the patient, the individual characteristics and quality of life of the patients were evaluated using the Patient Diagnosis Form and the Lymphedema Quality of Life Scale-Arm.