Tümör hücreleri apoptoz faktörü'nün (TCApF) insan karaciğer kanseri hücre hattı üzerine sitotoksik ve genotoksik etkilerinin belirlenmesi
Determination of cytotoxic and genotoxic effects of tumor cells apoptosis factor (TCApF) on human liver cancer cell line
- Tez No: 708098
- Danışmanlar: DOÇ. DENİZ ALTUN ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Biotechnology, Genetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Karaciğer kanseri dünya genelinde ölüm oranının en fazla olduğu kanser türüdür. Tek bir tedavi yönteminin tatmin edici iyileştirici etkilere ulaşması oldukça zordur. Bu nedenle, anti-tümör ilaçlarının araştırılması ve geliştirilmesi acil karşılanması gereken bir ihtiyaçtır. Anti-kanser peptitleri (ACP'ler) olarak sınıflandırılan, anti-tümör aktivitesine sahip katyonik düşük molekül ağırlıklı peptitler bu ihtiyaçtan ortaya çıkmıştır. Yeni bir tümör hücresi apoptoz faktörü (TCApF), insanlar üzerinde yapılan akut myleoid lösemi, meme, glioblastom, nöroblastom, prostat ve akciğer kanserleri üzerinde apoptoza uğrattığı belirlenmiştir. Katı malignitelerin tedavisinde en çok kullanılan kemoterapötik ajan olan 5-Fluorourasil (5-FU), birçok kanser hastalığında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında önemli anti kanser etkilere sahip olduğu bilinen ve son yapılan çalışmalarda gittikçe önemi artan anti kanser peptit olan TCApF'in antikanser ilaç olan 5-FU ile kombine kullanımının karaciğer kanser hücreleri (HepG2) üzerindeki sitotoksik etkisi MTT, genotoksik etkisi Comet yöntemiyle araştırılmıştır. MTT analiz sonuçlarına göre, HepG2 hücre hattı üzerinde TCApF ve 5-FU kombinasyonunun sitotoksik etkisinin en uzun maruz kalma süresi olan72 saatin sonunda 1750 ng/mL TCApF+ 3,5 mg/mL 5-FU deney grubunda olduğu gözlenmiştir. Ayrıca 1250- 1750 ng/mL+ 3,5 mg/mL 5-FU kombinasyonun uygulandığı HepG2 hücrelerinde pozitif kontrole göre daha fazla genotoksik etkinin oluştuğu DNA kuyruk yoğunluğu ve DNA kuyruk göçü parametreleri kullanılarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Liver cancer is the type of cancer with the highest mortality rate worldwide. It is very difficult for a single treatment method to achieve satisfactory curative effects. Therefore, research and development of anti-tumor drugs is an urgent need. Cationic low molecular weight peptides with anti-tumor activity, classified as anti-cancer peptides (ACPs), emerged from this need. A new tumor cell apoptosis factor (TCApF) has been determined to cause apoptosis in acute myleoid leukemia, breast, glioblastoma, neuroblastoma, prostate and lung cancers in humans. 5-Fluorouracil (5-FU), which is the most widely used chemotherapeutic agent in the treatment of solid malignancies, is widely used in many cancer diseases. In this thesis study, the cytotoxic effect of TCApF, which is known to have important anti-cancer effects and has been increasing in importance in recent studies, in combination with the anticancer drug 5-FU, on liver cancer cells (HepG2), the cytotoxic effect was investigated by MTT and the genotoxic effect by Comet method. According to the MTT analysis results, the cytotoxic effect of the combination of TCApF and 5-FU on the HepG2 cell line was observed in the experimental group at 1750 ng/mL TCApF+ 3,5 mg/mL 5-FU after the longest exposure time of 72 hours. In addition, using DNA tail density and DNA tail migration parameters, it has been shown that more genotoxic effects occur in HepG2 cells in which 1250-1750 ng/mL + 3,5 mg/mL 5-FU combination is applied compared to the positive control.