Adneksiyal torsiyon olgularının değerlendirilmesi
Evaluation of adnexial torsion cases
- Tez No: 708097
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE DOĞANAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada; adneksiyal torsiyon nedeniyle opere olmuş hastaların dosyalarının retrospektif olarak taranarak, adneksiyal torsiyonda uygulanan operasyon tipleri, operasyon teknikleri, intraoperatif bulgular ve patoloji sonuçlarının araştırılması, hastaların adölesan ve erişkin grup olarak ikiye ayrılarak karşılaştırılması planlanmıştır. Çalışmada, Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Ocak 2008-Haziran 2014 tarihleri arasında adneksiyal torsiyon nedeniyle opere olmuş ya da elektif ameliyatlar sırasında insidental olarak adneksiyal torsiyon saptanmış 178 hastanın dosyaları retrospektif olarak tarandı. Hastaların yaş, parite durumu, laboratuvar, operasyon bilgileri ve patoloji sonuçları kaydedildi. Hastalar adölesan ve erişkin gruba ayrılarak iki grup karşılaştırıldı. Adneksiyal torsiyona en sık olarak 20-39 yaşlar arasında ve sağ adnekste rastlanmış olup tedavide konservatif yaklaşım ve laparoskopi tercih edilmişti. Hastaların %70.8'inde adneksiyal kitle mevcutken kitlelerin çoğu 5 cm ve üzerinde izlendi. Patoloji sonuçlarında en sık olarak hemoroji-konjesyon bulguları saptanırken, kitlesi olan hastalarda en sık seröz kistadenom ve matür kistik teratom saptandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess surgical procedures and surgical techniques employed in the management of adnexal torsion, as well as the intraoperative and pathological exam findings in cases of adnexal torsion by retrospective review of records of patients who underwent surgery due to adnexal torsion. Additionally, patients were divided into adolescent and adult groups and differences between adolescent and adult patients were compared. We retrospectively studied the medical records of 178 patients who had surgery due to adnexal torsion or who were incidentally diagnosed with adnexal torsion when undergoing elective surgery, between January 2008 and June 2014 in Dr. Zekai Tahir Burak Women's Health Training and Research Hospital. Patient age, parity, laboratory results, operation information and pathology reports were documented. Patients were divided into two groups; adolescent and adult, and characteristics between the groups were compared. Adnexal torsion was most frequently seen between ages 20-39 and in the right adnexa and was mostly managed conservatively and laparoscopically. 70.8% of patients had an adnexal mass and most of these masses were greater than or equal to 5 cm. Serous cystadenomas, hemorrhage-congestion and mature cystic teratomas were most frequently identified on pathological examination.