Uzaktan eğitim öğrenme yönetim sisteminin geliştirilmesi ve kullanılabilirlik analizi
Development of distance education learning management system and usability analysis
- Tez No: 708099
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
1800'lü yıllardan beri var olan ve sürekli gelişim gösteren uzaktan eğitim, son yıllarda bilgisayar ve internet kullanımının artmasıyla daha fazla insan tarafından tercih edilir olmaktadır. Uzaktan eğitime artan bu talep, eğitim kurumlarında öğrencilerin takibini ve yönetimi daha zor bir hale getirmektedir. Bu noktada uzaktan eğitim merkezleri ya kendi kendi yönetim sistemlerini geliştirmekte ya da daha önce geliştirilmiş ticari veya ticari olmayan ücretsiz yazılımlara yönelmektedirler. Bu çalışmada, bir uzaktan eğitim merkezinde ihtiyaç duyulan öğrenim yönetim sisteminin geliştirilmesi ve uzaktan eğitim merkezi personelince kullanılabilirliğinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda, Atatürk Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (ATAUZEM)'ndeki, uzaktan eğitim iş süreçleri analiz edilmiş ve geliştirilecek yönetim sisteminin modülleri ortaya çıkarılmıştır. Modüllerin geliştirilme aşamaları tamamlandıktan sonra sistemin kullanılabilirlik çalışmalarına başlanmıştır. Kullanılabilirlik çalışmasında, ATAUZEM'de görev yapan 16 personele sistem üzerinde belirli görevler verilmiş ve daha sonra yarı yapılandırılmış görüşme formu yardımıyla bu katılımcıların görüşleri alınmıştır. Elde edilen sonuçların desteklenmesi amacıyla 3 uzmanın görüşlerine başvurulmuştur. Sonuç olarak geliştirilen sistemin, bir uzaktan eğitim merkezindeki ihtiyaçları karşıladığı ancak arayüz üzerinde menü yerleşiminin açık olmadığı, veri giriş formlarında veri kontrollerinin eksik olduğu, sayfalardaki arayüz elemanlarının yeterince yönlendirici olmadığı gibi sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Distance education, which has existed since the 1800s and has been constantly developing, has become preferred by more and more people with the increase of computer and internet usage in recent years. This increasing demand for distance education makes it more difficult to follow and manage students in educational institutions. At this point, distance education centers either develop their own management systems or turn to previously developed commercial or non-commercial free software. In this study, it is aimed to develop the learning management system needed in a distance education center and to analyze its usability by the distance education center personnel. In this context, distance education business processes at Atatürk University Distance Education Application and Research Center (ATAUZEM) were analyzed and the modules of the management system to be developed were revealed. First, the development of the modules in the system was completed, then the usability studies were started. In the usability study, 16 personnel working at ATAUZEM were given specific tasks on the system, and then the opinions of these participants were taken with the help of a semi-structured interview form. In order to support the results obtained, opinions of 3 experts were consulted. As a result, it was concluded that the developed system meets the needs of a distance education center, but the menu layout on the interface is not clear, data controls are missing in the data entry forms, and the interface elements on the pages are not sufficiently guiding.