Genç yetişkinlerin flört şiddetinde cinsel mitler, özgüven ve yaşam doyumunun yordayıcı rolü
The predictive role of sexual myths, self-confidence and lifesatisfaction in dating violence in young adults
- Tez No: 708101
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM TAGAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 73
Özet
Flört şiddeti, en genel anlamıyla evli olmayan bireylerin partnerlerine karşı uyguladıkları fiziksel ya da psikolojik zarar verici davranış, söz ve hareketler olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada genç yetişkinlerin flört şiddetine yönelik tutumlarının yordayıcıları ve flört şiddetine yönelik tutumlarını farklılaştıran değişkenler incelenmiştir. Betimsel ve ilişkisel tarama modelinde desenlenen bu çalışmanın örneklemini maksimum çeşitlilik yoluyla belirlenmiş olan 568 genç yetişkin oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgi Formu, Flört Şiddeti Tutum Ölçeği, Cinsel Mitlere İnanma Ölçeği, , Yaşam Doyumu Ölçeği ve Öz Güven Ölçekleri kullanılmıştır. Araştırmanın verileri Çoklu Doğrusal Regresyon, Bağımsız Gruplar t Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular; genç yetişkinlerde flört şiddetinin cinsel mitlere inanma, özgüven, yaşam doyumu ve cinsiyet (erkek olma) değişkenleri ile yordanabileceğini göstermiştir. Bu araştırmanın bulguları ayrıca; genç yetişkinlerin flört şiddetine yönelik tutumlarının cinsiyetlerine, öğrenim gördükleri sınıf düzeyine ve annelerinin öğrenim durumuna göre anlamlı şekilde farklılaştığını ortaya koymaktadır. Genç yetişkinlerin yaşları, doğup büyüdükleri yer ve babalarının öğrenim durumu değişkenlerinin ise flört şiddetine yönelik tutumlarında herhangi bir farklılaşmaya neden olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Dating violence, in the most general sense, is defined as physically or psychologically harming a partner using words and actions in a relationship where partners are not married to each other. In this research, the predictors of young adults' attitudes towards dating violence and the variables that differentiate their attitudes towards dating violence were examined. The sample of the study, which was designed in a descriptive and correlational survey model, consisted of 568 young adults determined by maximum variation sampling. As the data collection instruments of the research, Personal Information Form, Dating Violence Attitude Scale, Belief in Sexual Myths Scale, Life Satisfaction Scale and Self-Confidence Scale were used. The data of the study were analyzed using Multiple Linear Regression, Independent Groups t-Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA). The findings from the study showed that dating violence among young adults was predicted by believing in sexual myths, self-confidence, life satisfaction and gender (being male). The findings of this research also indicated that these young adults' attitudes towards dating violence differed significantly according to their gender, grade level and their mothers' educational status. On the other hand, it was observed that the participant's age, place of birth, and their fathers' educational status did not cause any difference in their attitudes towards dating violence.