Toplumsal cinsiyet bağlamında flört şiddetinin incelenmesi
Examining dating violence in the context of gender
- Tez No: 802318
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA DONAT BACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Toplumsal cinsiyet, biyolojik cinsiyetten farklı olarak, kadınla erkeğin sosyal ve kültürel açıdan tanımlanmasını, toplumların bu iki cinsi birbirinden ayırt etme biçimini, onlara verdiği toplumsal rolleri anlatmak için kullanılan bir kavramdır. Biyolojik olarak kendisine atfedilen kız veya erkek cinsiyetine ilişkin roller çocukluk döneminden başlayarak kültürün etkisiyle şekillenmekte ve toplumsal yaşama iştirak düzeyi açısından farklılaşmaktadır. Genel olarak dünyada ve Türkiye'de kadın-erkek rolleri ayrışmakta ve kadına erkekten daha alt düzeyde statü toplum tarafından verilmektedir. Toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumlar, kadın-erkek arasındaki flört ilişkisinde de kendini göstermektedir. Flört şiddeti; kişiler arası şiddet türlerinden biri olup; fiziksel, psikolojik ve cinsel şiddet boyutlarında görülmektedir. Ergenlerin ve gençlerin önemli bir bölümünün flört ilişkilerinde şiddet yaşadığı bilinmektedir. Hem ülkemizde hem de dünyada son yıllarda daha sık araştırılan bir konu hâline gelen flört şiddetinin, görülme sıklığı azımsanmayacak oranlarda olduğuna dikkati çekmektedir. Görülme biçimi ise cinsiyete göre farklılıklar göstermektedir. Psikolojik flört şiddeti gençler arasında en yaygın görülürken, en çok kadınlar psikolojik şiddete maruz kalmaktadır. Araştırmalar, flört şiddetini önlemek için altında yatan nedenleri ve sonuçlarının bilinmesinin önemli olduğunu vurgulamaktadır. Bu araştırmada, genç yetişkinlerin toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumları ile flört şiddetine yönelik algıları arasındaki ilişki ve bu ilişkinin bazı demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırmanın verileri 2020-2021 eğitim-öğretim yılında toplanmıştır. Araştırmaya 18-35 yaş aralığında 515 (421 kadın, 94 erkek) genç yetişkin katılım göstermiştir. Araştırmanın bağımlı ve bağımsız değişkenlerini ölçmek amacıyla“Toplumsal Cinsiyet Roller Tutum Ölçeği”(Bakipoğlu ve Türküm, 2019) ve“Flört Şiddetine Yönelik Algı Ölçeği”(Toplu-Demirtaş, Öztemur ve Fincham, 2020) ile demografik bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmadan elde dilen verilerin istatistiksel analizleri SPSS 24 programında yapılmıştır. Araştırma sonuçları, genç yetişkin bireylerin toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumları ile flört şiddetine yönelik algıları arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir. Toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumlar arttıkça, flört şiddetine yönelik algı da artmaktadır. Sonuçlar, alanyazın ışığında tartışılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Gender, unlike biological sex, is a concept used to describe the social and cultural definition of men and women, the way societies distinguish these two sexes from each other, and the social roles they assign to them. The roles related to the male or female gender, which are biologically attributed to him, are shaped by the influence of culture starting from childhood and differ in terms of participation in social life. In general, the roles of men and women in the world and in Turkey are separated and a lower status than men is given to women by the society. Attitudes towards gender roles are also evident in the dating relationship between men and women. Dating violence; is one of the types of interpersonal violence; physical, psychological and sexual violence dimensions. It is known that a significant part of adolescents and young people experience violence in dating relationships. It draws attention to the fact that the incidence of dating violence, which has become a more frequently researched subject both in our country and in the world, is at a considerable rate. The way it is seen differs according to gender. While psychological dating violence is most common among young people, most women are exposed to psychological violence. Studies emphasize that it is important to know the underlying causes and consequences in order to prevent dating violence. In this study, the relationship between young adults' attitudes towards gender roles and their perceptions of dating violence and whether this relationship differs according to some demographic variables was examined. The data of the research were collected in the 2020-2021 academic year. 515 (421 female, 94 male) young adults between the ages of 18-35 participated in the study. In order to measure the dependent and independent variables of the research, the“Gender Roles Attitude Scale”(Bakipoğlu & Türküm, 2019) and the“Perception Scale for Dating Violence”(Toplu-Demirtaş, Öztemur, & Fincham, 2020) and a demographic information form were used. Statistical analyzes of the data obtained from the research were made in the SPSS 24 program. The results of the study showed that there is a relationship between young adult individuals' attitudes towards gender roles and their perceptions of dating violence. As attitudes towards gender roles increase, the perception of dating violence also increases. The results were discussed in the light of the literature and suggestions were made.