Food supply chain traceability architecture based on blockchain technology
Blockchain teknolojisine dayalı gıda tedarik zinciri izlenebilirlik mimarisi
- Tez No: 708126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH UTKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Beslenme en önemli ihtiyaçlarımızdan biridir. Toplumların beslenme ihtiyaçları gıda tedarik zincirleri tarafından sağlanmaktadır. Gıda tedarik zincirlerinin şeffaflığı ve izlenebilirliği çok önemlidir çünkü gıdalar insan sağlığını etkileyen bir faktördür. Günümüz gıda tedarik zincirlerinde gıda sahtekarlığı gibi bilinen birçok sorun bulunmaktadır. Popüler ve gelişmekte olan blockchain teknolojisi, bu sorunları ortadan kaldırmak için kullanılabilecek etkili bir araçtır. Bu çalışmada, Hyperledger Fabric platformu kullanılarak bir blockchain tedarik zinciri sistemi tasarlanmıştır. Öte yandan blockchain çözümlerinin bu sorunları nasıl aştığı incelenmektedir. Farklı blockchain türleri ve platformları karşılaştırılır. Elde edilen sonuçlar, Hyperledger Fabric'in gıda tedarik zinciri problemlerini çözmek için uygun ve etkili bir platform olduğunu göstermektedir. Fabric ile örnek bir sistem tasarlandı ve geliştirildi.
Özet (Çeviri)
Nutrition is one of our most important needs. The nutritional needs of societies are provided by food supply chains. Transparency and traceability of food supply chains are very important, because foods are a factor affecting human health. There are many known problems in today's food supply chains, such as food fraud. Popular and emerging blockchain technology is an effective tool that can be used to eliminate these problems. In this study, a blockchain supply chain system is designed by using Hyperledger Fabric platform. On the other hand, how the blockchain solutions overcome to these problems are examined. Different blockchain types and platforms are compared. Obtained results show that Hyperledger Fabric is a suitable and effective platform to solve food supply chain problems. An exemplary system is designed and developed with Fabric.