Evaluation of BLEG and -80 Mesh stream sediment assay results obtained from turkey UTM (universal transversal merkator)36 zone by parametric and non-parametric statistical methods
Türkiye 36. evrensel enlem zonundan elde edilen BLEG ve -80 Mesh dere tortulu örneği analiz sonuçlarının parametrik ve parametrik olmayan yöntemlerle değerlendirilmesi
  1. Tez No: 708125
  2. Yazar: SİMAY KOÇKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA NURAN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, İstatistik, Geological Engineering, Statistics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomik Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Çok sayıda araştırmacının dile getirdiği gibi ince taneli dere tortulu örneklemesi, iyi gelişmiş drenaj sistemlerinin bulunduğu bölgelerde, bölgesel mineral araştırmaları sırasında ilk olarak yapılan jeokimyasal örnekleme çalışmasıdır. Altın ve gümüş araştırmalarında, yaygın olarak yıkanmış ve ekstrakte edilebilir kütlesel altın çözündürme (BLEG) analizi ilk sırada kullanılırken, bu BLEG analizi sonuçlarını takip etme amacı ile asitle ekstrakte edilebilir altın eksi seksen mesh dere tortulu analizleri kullanılır. Türkiye'nin batısındaki Eskişehir-Sivrihisar bölgesi, altın içeren kuvars damar sistemleri de dahil olmak üzere birçok orojenik tip maden yatakları içerir. Bir şirketin araştırma kampanyaları sayesinde elde edilen jeokimyasal veri tabanı kullanılarak yapılan bu araştırmada, anomalileri ve arka planda kalan altın dağılımları veya mineralizasyonla ilgili jeokimyasal olarak sinyal veren alanların teşhis edilmesi için , geleneksel istatistiksel çalışma metotları (Q-Q, ortalama + 2STD, medyan + 2MAD gibi çalışmalar) ile konsantrasyon alanı (C-A), sayı-boyut (N-S) fraktal yöntemleri ve tekillik indeksi (SI) yöntemiyle, temel bileşen analizini (PCA) karşılaştırılmıştır (verilen tekillik indeksi eşlemesi, eşik değerlerini tanımlamaz). Geçmişte ilgili alanda keşfedilen altın cevherleşmeleri, güçlü tekillik indeksleri kullanan C-A, N-S multifraktal modelleme ve PCA ile BLEG altın dere tortulu anomalileriyle yeniden ortaya konulmuştur. Altın yataklarının yüzde seksen beşi, BLEG-gümüşü veya yüz seksen mikrometreden az dere tortulu gümüşü verileri kullanılarak tanımlanmıştır. BLEG ve yüz seksen mikrometreden az dere tortulu verilerinin anomali tespiti için kullanılan geleneksel yöntemlerin Sivrihisar yöresi de dahil olmak üzere bazı önemli yatakların bulunması konusunda başarısız olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As expressed by numerous researchers, fine-grained stream sediment sampling occupies its first place for geochemical sampling environment at ore deposit discovery surveys in most part of the earth. In gold and silver investigation, the analysis of Bulk Leach Extractable Gold (BLEG) settles in the first place whereas acid-extractable gold in minus eighty mesh stream sediment fraction has been commonly used during follow up of the BLEG results. The Eskisehir-Sivrihisar region in Western Turkey includes several orogenic type mineral deposits including gold-bearing quartz vein systems. Using a geochemical database generated through company's exploration campaigns, this research compares the capability of conventional statistical techniques Mean + 2STD, Median + 2MAD) and principal component analysis (PCA), with number- concentration (N-S) fractal and concentration-area (C-A) methods and singularity index (SI) method to differentiate anomalous and background gold distributions or define areas with geochemical signals related to mineralization (given singularity index mapping does not define threshold values). Gold mineralizations discovered in the area of interest in the past were re-uncovered by BLEG gold stream sediment anomalies, which have used robust singularity indices with C-A and N-S multifractal modeling and PCA. Eighty-five percent of the gold deposits were defined using either BLEG silver or less than one hundred eighty micrometers stream sediment silver data. Conventional approaches to anomaly detection for the BLEG and less than one hundred eighty micrometers stream sediment data failed to detect a number of significant deposits, including some in the vicinity of Sivrihisar.