Hazır yemek sektöründe bazı temel girdilerin tedarik zinciri yönetimi, izlenebilirliği ve mevzuatla ilişki kurularak sistem geliştirilmesi
Supply chain management of some basic inputs in catering industry, develop a system associate with legislation to provide traceability
  1. Tez No: 691810
  2. Yazar: BEGÜM KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN OVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez çalışmasında; hazır yemek sektöründe faaliyet gösteren bir firmada kullanılmak üzere tedarik zincirinde hammaddelerin tedariğinden son ürünün müşteriye teslim edilmesine kadar olan süreçte izlenebilirliği mümkün kılan bir uygulama geliştirilmiştir. ''Gıda Takip Sistemi'' olarak adlandırılan uygulamada, ilgili mevzuatlarda yer alan kalite kriterleri esas alınarak tedarik gerçekleştirilmektedir. Uygulamanın geliştirilmesinde C Sharp programlama dilinden ve MVC (Modal-View-Controller) mimarisinden yararlanılmıştır. Metro Framework, arayüz tasarımında kullanılmıştır. Mühendis ve aşçı olmak üzere iki tip kullanıcı oluşturulmuştur. Gıda Takip Sistemi'nde ana kontrolör olan mühendis giriş yaptığında; tanım, sipariş, tedarikçi siparişi, yemek ve stok görüntüleme ekranları görülmektedir. Aşçı, sadece yemek ve stok görüntüleme ekranlarına erişebilmektedir. Tanım ekranları; genel, malzeme ve menü olmak üzere üç bölüme ayrılmıştır. Uygulama faaliyete geçmeden önce mühendis tarafından tüm tanımlamalar yapılmalıdır. Müşterilerden alınan siparişler, sipariş ekranı üzerinden girilmekte; tedarikçilere verilen siparişlerde ise tedarikçi siparişi sekmesi kullanılmaktadır. Stok görüntüleme ekranında veri girişi yapılmamakta, sadece yapılan işlemler sonucu malzemelerin stok giriş ve çıkış hareketleri gözlenmektedir. Yemek ekranında, sipariş ekranından yansımakta olan veriler ve reçete bilgileri pişirme sırasında süreç optimizasyonu için aşçıya yol göstermekte, malzemelerin stoktan kontrollü bir şekilde kullanılmasına imkan vermektedir. Gıda Takip Sistemi'nin; gıda izlenebilirliği, tedarik zinciri faaliyetlerinin optimizasyonu, gıda güvenliğinin sağlanması ve gıda kalitesinin artırılması yoluyla hazır yemek sektörüne fayda sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; in a company operating in the catering sector, it is aimed to develop an application that provides traceability in the process from the supply of raw materials to the delivery of the final product to the customer. In the application called“Food Tracking System”, procurement is carried out based on the quality criteria in the relevant legislation. C Sharp programming language and MVC (Modal-View-Controller) architecture were used in the development of the application. Metro Framework has been used in the design of the interface. As an engineer and chef two types of users have been created. When the engineer logs in as a main controller of Food Tracking System; definition, order, supplier order, food and stock screens are displayed. The chef can only access the food and stock display screens. Definition screens divided into three sections as general, material and menu. All definitions must be made by the engineer before the application goes into operation. Orders received from customers are entered on the order screen. The supplier order tab is used for orders placed with suppliers. Data entry doesn't made on the stock display screen, only the stock input and output movements of the materials as a result of the transactions are observed. The data reflected on the order screen and the recipe information on the food screen guide the chef for process optimization during cooking, allowing the ingredients to be used in a controlled manner from the stock. Food Tracking System is considered as a useful application for the catering industry by the way of food traceability, supply chain optimization activities, ensuring food safety and increasing of food quality.