MİMARLIK EĞİTİMİNDE UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİNDE BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM PROGRAMLARININ TASARIM VE ÖĞRENME SÜRECİNE KATKISI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA: COVID-19 PANDEMİSİ DÖNEMİNDE UZAKTAN MİMARLIK TEMEL EĞİTİMİ
A research on the contribution of computer aided design programs to design and learning process in distance education process in architecture education: a case study of foundation year architecture education during covid-19 pandemic
  1. Tez No: 708131
  2. Yazar: SELCEN NURCAN KESKİN URMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÖZEN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
İçinde bulunduğumuz Covid-19 Pandemisi döneminde pek çok alanda olduğu gibi eğitim alanında da bir takım aksaklıklar yaşanmış, bu aksaklıkların eğitimi sekteye uğratmaması adına uzaktan eğitim modeline geçilmiştir. Uygulamalı eğitimler veren pek çok yükseköğrenim kurumunda olduğu gibi, mimarlık eğitiminde de uzaktan eğitime geçişte metodoloji çalışmak adına yeterli bir süre olmayışı, bu eğitim modelinin deneysel metotlara dayanmasına neden olmuştur. Yapılan bu çalışma, bu deneysel metotlar üzerinden yapılan bir incelemeyi içermektedir. Bu inceleme kapsamında; mimarlık eğitiminin tarihsel süreçteki gelişimiyle başlayan araştırma, uzaktan eğitimin hayatımıza girmesiyle birlikte kullanılan araç ve yöntemleri inceleyerek devam etmekte ve yapılan alan çalışması sonucunda elde edilen veriler sonucunda ulaşılan önerilerle son bulmaktadır. Mimarlık eğitimi temelinde, mimarlık temel eğitimi özelinde uzaktan eğitimde kullanılan araç ve yöntemlerle ilgili yapılan değerlendirmeler sonucunda erişilen sonuçlara göre, kısa sürede ve geniş bir metodoloji çalışması yapılamadan geçilen uzaktan eğitim döneminde; dayanılan kavramsal temeller sonucunda mimarlık temel eğitiminin amaçları konusunda her ne kadar olumlu sonuçlara ulaşılsa da, elde edilen ürünler konusunda aynı şeyi söylemenin mümkün olmadığı görülmüştür. Bu bağlamda elde edilen sonuçlar doğrultusunda; mimarlık temel eğitiminde uzaktan eğitimin nasıl işleyeceği konusunda bir takım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
During the Covid-19 Pandemic period, we faced to face with educational problems as well as many subjects. In order not to disrupt education, the distance education model has been switched on. As in many academical institutions that provide applied training, there has not been enough time to study methodology in the transition to distance education in architectural education. This situation caused the training model to be based on experimental methods. This study includes a review on these experimental methods. Within the scope of this review; this research starts with the development of architectural education in the historical process, continues by examining the tools and methods used with the introduction of distance education into our lives and ends with the recommendations reached as a result of the data obtained during the field study. On the basis of architectural education, specific to architectural basic education; According to the consequences obtained as a result of the evaluations made about the tools and methods used in distance education, in the distance education period, which passed in a short time and without a wide methodology study; Although positive results have been achieved about the aims of architectural basic education applied as a result of the conceptual bases, it has been seen that it is not possible to say the same thing about the products obtained. In line with the results obtained in this context, some suggestions have been made about how distance education will work in architectural basic education.