İç mimarlık eğitiminde bilişim sistemlerinin kullanımı ve tasarım sürecinde uzaktan eğitim
Information systems usage at interior architecture education and distance education at design process
  1. Tez No: 327726
  2. Yazar: KEMAL SAKARYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF GÜRÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Günümüzde bilişim ve iletişim teknolojileri her alanda olduğu gibi eğitim alanında da kullanılmaktadır. Mevcut tasarım eğitimi de bu teknolojilerden yararlanmakta, geleneksel stüdyo uygulamalarının yanı sıra tasarım eğitiminde yeni denemeler de gerçekleştirilmektedir.Uzaktan Eğitimin tasarım sürecinde kullanıldığı bu denemelerde, farklı disiplinlerden tasarımcıların zaman ve mekandan bağımsız olarak ortak bir tasarım problemi üzerinde çalışma yapabilmesi ve işbirliği kavramının geliştirilmesi, eğitimde kalitenin yükseltilmesi adına başarılı sonuçlar vermektedir.Bu çalışmada, İç Mimarlık eğitimi sürecinde interaktif paylaşımın sağlanarak tasarımcılar arasında bilgi aktarımının hızlandırılması, bilginin disiplinler arası tasarımcılar tarafından paylaşılarak tasarım verimliliğinin arttırılması hedeflenmektedir.İç Mimarlık Eğitim programı için geliştirilmeye açık üç farklı model planlanmış ve uygulanmak üzere önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, information and communication technologies intensively used in education field as in other fields. Current design education is also took advantage of these technologies, new attempts have carried out at design education in addition to traditional design studio practises.In this attempts, which used Distance Education at design process, gives successful results on behalf of the increase the quality of education, development the collaboration of multidisciplinary designers who distanced from time and place, ability of work on common design problems.Expedite the information transfers between designers by provide an interactive sharing at Interior Architecture Education process and increase the design efficiency by information sharing between multidisciplinary designers is intended in this study.Three different and open to develop models were planned and proposed for Interior Architecture Education programme.