Riskli gebeliklerde fetaldoppler ultrasonografi sonuçlarıyla yenidoğan iyilik halinin değerlendirilmesi
The evaluation of newborn well-being with fetal doppler ultrasonography results in HİGH-risk pregnancy
- Tez No: 708132
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR KIRICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Doppler ultrasonografi (USG) ile ölçülen orta serebral arter (OSA), umbilikal arter (UA) Doppler dalga formları ve serebroplasental oran (SPO) risk altında olan fetüslerin değerlendirilmesinde önemli bir değerlendirme aracı olduğu giderek daha fazla kabul görmektedir. Bu sebeple kliniğimizde riskli gebelerin intrauterin fetal iyilik halini değerlendirmek için SPO ölçümlerini yaptık. Bu çalışmamızda SPO ölçüm parametrelerinin, günümüzde travaydaki gebelerde, fetal iyilik halinin değerlendirilmesinde NST ile kombine edilmesinin gebelik sonucunu ön görmede etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Bu tez çalışması Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine 01.03.2020-01.03.2021 tarihleri arasında başvuran 100 riskli gebe ile yürütülmüştür. Çalışmada kullanılan anne ait değişkenler (yaş, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, BKI, parite, gravida, abort sayısı), fetal Doppler USG bulguları (orta serebral arter pulsatilite indeksi, umbilikal arter pulsatilite indeksi, serebroplasental oran), gebeliğe ait özellikler (doğum haftası, doğum şekli, preeklampsi, intrauterin gelişim geriliği, gestasyonel diyabet, gestasyonel hipertansiyon tanısı mevcudiyeti) ve bebeğe ait özelliklerden (doğum kilosu, doğumda mekonyumlu ve berrak amniyotik sıvı, NST'de fetal distress bulgusu varlığı, yenidoğan 1. ve 5. dakikalarda APGAR skoru, kordon arteriyel kan gazı pH değeri) oluşmaktadır. Doppler USG parametreleri, UA pulsatilite indeksi (PI) ve OSA pulsatilite indeksi (PI) için persentil ve ortanca katları (multiples of median- MoM) değerleri hesaplanmıştır. NST'si normal olan gebelerin anormal olanlara göre, OSA-PI persentil değerleri ve OSA-PI MoM ve SPO persentil değerleri daha iyi düzeydedir. Bebek vücut ağırlığı 10-90 persentil olan gebelerin,
Özet (Çeviri)
Middle cerebral artery (MCA) and umbilical artery (UA) Doppler waveforms and cerebroplacental ratio (CPR) measured by Doppler ultrasonography (USG) are increasingly recognized as an important assessment tool in identifying fetuses at risk. The aim of the study is to investigate whether there is a relationship between fetal Doppler USG measurements in the antenatal period and newborn well-being. This study was carried out with 100 high-risk pregnant women who applied to the Gynecology and Obstetrics Clinic of Adıyaman University Training and Research Hospital between 01.03.2020-01.03.2021. The variables used in the study consisted of age, height, body weight, obstetric history, fetal Doppler USG findings, birth characteristics, and infant characteristics. Percentiles and multiples of median (MoM) values were calculated for Doppler USG parameters. While 29 (29.0%) of the pregnant women were primigravid, the median gravida was 3. 34 (34.0%) of the pregnant women were nulliparous, 19 (19.0%) primipara and 47 (47%) multipara. The body weight of 34 (34.0%) newborn babies was below the 5th percentile, 19 of them (19.0%) were between the 5th-9th percentile, 20 (20.0%) were between the 10th-90th percentile, and 27 of them were above the 90th percentile. The UA-PI values of 50 (50.0%) pregnants is between 10-90th percentile, OSA-PI values of 57 (57.0%) women are between 10-90th percentile, CPR values of 45 (45.0%) women are between 10-90th percentile. NST was abnormal in 26 (26.0%) women and amniotic fluid stained with meconium in 3 (3.0%) women. Babies of obese women and preterm babies have lower APGAR scores at 1st and 5th minutes compared to babies of normal weight women and term babies. Pregnant women with normal NST have better OSA-PI percentile values, OSA-PI MoM and SPO percentile values compared to those with abnormal NST. UA-PI percentile values and UA-PI XVI MoM values of women with baby body weight in the 10-90th percentile are lower than those with