Küresel iklim değişikliğinin medyaya yansıması: Gazeteler örneği
Reflections of global climate change in the media: The case of newspapers
- Tez No: 708147
- Danışmanlar: PROF. DR. NAHİDE KONAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
İçerik analizi ve çerçeveleme kuramının karma bir şekilde kullanıldığı bu tez, gazetelerin küresel iklim değişikliğinin nedenleri, sonuçları, çözüm önerileri ve sorumluları konusunda nasıl bir yaklaşım sergilediğini ortaya çıkarmayı ve sergilenen yaklaşımların çevre sosyolojisi kuramsal bakış açılarından hangisi veya hangilerini yansıttığını ve hangisini veya hangilerini çerçeve dışında bıraktığını yorumlamayı amaçlamaktadır. 2015-2019 yılları arasında Hürriyet, Cumhuriyet, Sabah ve Habertürk gibi Türkiye‟de yayınlanan dört gazetenin“Küresel iklim değişikliği‟‟ ve ”Küresel ısınma‟‟ anahtar kavramlar yardımıyla haberleri taranarak bu çalışma kapsamına alınmıştır. Bu araştırmanın en temel bulgusu, çerçeveleme kuramı ve içerik analizi yöntemi ile analiz edilen dört gazetenin haber içeriklerindeki verilen ortak mesaj var olan toplumsal kurumlar içinde iklim değişikliği sorununun çözülebileceğidir. Bu nedenle ele alınan dört gazete haberler içerikleri ekolojik modernleşme kuramının fikirlerini yansıtmaktadır sonucuna ulaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Medya, İklim değişikliği, Gazete, Çevre Sosyolojisi Kuramları
Özet (Çeviri)
By utilizing content analysis and framing theory in combination, the main purpose of this thesis is to reveal the approach of the selected newspapers toward its causes, consequences, solutions and who is accountable of global climate change. In addition, it aims to evaluate the discovered approaches of the newspapers by given reference to environmental sociology theoretical frameworks. Between 2015-2019, the news of four newspapers published in Turkey including Hürriyet, Cumhuriyet, Sabah and Habertürk were scanned with the help of the key concepts of“Global climate change”and“Global warming”and these news analized in this study. One of the significant findings of this research is that the common message given in the news contents of the four newspapers, analyzed by utilizing framing theory and content analysis method, reflects that the climate change problem can be solved within the existing societal structures. For this reason, it has been concluded that the contents of the four newspaper news items reflect the ideas of the ecological modernization theory. KEYWORDS: Media, Climate change, Newspaper, Environmental Sociology Theories