Ağrıda algılanan doğrulama ve eleştiri anketi'nin (PVCPQ-TR) Türkçe adaptasyonu, geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish adaptation, validity and reliability study of the perceived validation and criticism in pain questionnaire (PVCPQ-TR)
- Tez No: 708148
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ATACAN TONAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında, Ağrıda Algılanan Doğrulama ve Eleştiri Anketi'nin (PVCPQ-TR), Türk toplumu için uygunluğunu ve klinik olarak kullanılmasının etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: Çalışmaya yaşları 18 ile 83 arasında değişen 250 kronik ağrılı birey (54 erkek, 196 kadın) dahil edildi. Katılımcıları değerlendirmek için Sayısal Ağrı Değerlendirme Ölçeği (SADÖ), Ağrıyla İlişkili Sakatlık İndeksi (AİSİ), Ağrıyı Merkezleştirme Ölçeği (AMÖ), Sosyal Güvende Hissetme ve Memnuniyet Ölçeği SGHMÖ), Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADÖ), Ağrıda Algılanan Doğrulama ve Eleştiri Anketi (PVCPQ-TR) puanları kullanıldı. PVCPQ-TR'nin güvenirliğini belirlemek için iç tutarlılık ve test-tekrar test analizleri uygulandı. PVCPQ-TR'nin geçerliğini belirlemek için benzer ölçek geçerliği ve doğrulayıcı faktör analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this thesis, it was aimed to evaluate the relevance of the Perceived Validation and Criticism in Pain Questionnaire (PVCPQ-TR) for the Turkish population and the effectiveness of its clinical use. Methods: 250 individuals with chronic pain aged between 18 and 83 years (54 males, 196 females) were included in the study. Numerical Pain Rating Scale (NPRS), Pain Disability Index (PDI), The Centraling of Pain Scale (COPS), Social Safeness and Pleasure Scale (SSPS), Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), Perceived Validation and Criticism in Pain Questionnaire (PVCPQ-TR) scores were used. Internal consistency and test-retest analyzes were applied to determine the reliability of the PVCPQ-TR. Similar scale validity and confirmatory factor analysis were used to determine the validity of the PVCPQ-TR.