Türkiye'nin enerji güvenliğinde doğal gazın yönetişimi ve rolü
Governance and role of natural gas in Turkey's energy security
- Tez No: 708150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin doğal gaz sektöründe nasıl bir yönetişim olduğu açıklanmıştır. Türkiye'nin, İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ülkeleri içerisinde Covid-19 salgını öncesi 10 yıllık dönemde enerji talep artışının en hızlı gerçekleştiği ülke olması nedeniyle Türkiye örneği çalışılmıştır. Araştırma sorusu, merkantilist, liberal ve hibrit yönetişime dair üç farklı yaklaşım çerçevesinde değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre Türkiye'de doğal gaz sektöründe hibrit bir yönetişim modelinin olduğu açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study explains how Turkey's natural gas sector is governed. Turkey has the highest energy demand growth rate among Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) countries in the last 10 years before the Covid-19 pandemic. The resarch question is analyzed according to mercantalist, liberal and hybrid governance approaches in the literature. The findings of the study suggests that Turkey has a hybrid governance mechanism in its natural gas sector.