Kronik ağrıda aşırı aktivite değerlendirmesi (OPPA-TR) ölçeğinin Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish validity and reliability study of the overactivity in persistent pain assessment (OPPA-TR) scale
  1. Tez No: 708149
  2. Yazar: BEGÜM TEKGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ATACAN TONAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında; Kronik Ağrıda Aşırı Aktivite Değerlendirmesi (OPPA-TR) Ölçeği'nin, Türk toplumu için uygunluğunu ve klinik olarak kullanılmasının etkinliğini araştırmak amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışma 160 kronik ağrılı hastayla yürütüldü. Çalışma verileri Mart 2021-Ağustos 2021 tarihleri arasında toplandı. Hastaları değerlendirilmek için Ağrı-Aktivite Paternleri Ölçeği (AAPÖ), Depresyon Anksiyete Stres Ölçeğinin Kısa Formu (DASS-21), Global Ağrı Ölçeği (GAÖ) ve Kronik Ağrıda Aşırı Aktivite Değerlendirmesi (OPPA-TR) Ölçekleri kullanıldı. OPPA-TR'nin güvenirliğini belirlemek için iç tutarlılık ve test-tekrar test analizleri uygulandı. OPPA-TR'nin geçerliğini değerlendirmek için benzer ölçüt geçerliği ve doğrulayıcı faktör analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this thesis study; it was aimed to investigate the relevance of the Overactivity in Persistent Pain Assessment (OPPA-TR) Scale for the Turkish population and the effectiveness of its clinical use. Method: The study was conducted with 160 patients with chronic pain. Study data were collected between March 2021 and August 2021. Patterns of Activity Measure-Pain (POAM-P), the Short Form of the Depression Anxiety Stress Scale (DASS-21), the Global Pain Scale (GPS) and the Overactivity in Persistent Pain Assessment (OPPA-TR) Scales were used to evaluate the patients. Internal consistency and test-retest analyzes were applied to determine the reliability of OPPA-TR. Similar criterion validity and confirmatory factor analysis were used to evaluate the validity of the OPPA-TR.