Müzik alanında uzaktan eğitim teknolojilerinin kullanılması
The use of distance education technologies in the field of music
- Tez No: 708152
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin, eğitim ve öğretim alanlarındaki çalışmalara sağladığı olanaklar göz önüne alındığında artık vazgeçilemez birer unsur haline geldikleri açıkça görülmektedir. COVID-19 pandemi süreciyle birlikte, bilişim teknolojileri destekli ve web tabanlı uzaktan eğitim modellerine geçilmiş, hali hazırda faydalanılan bu teknolojilerin kullanımı zorunlu hale gelmiştir. Müzik eğitimi, uzaktan eğitimde kullanılması gereken materyaller bakımından birçok disipline göre daha fazla teknolojik ekipman gerektirmektedir. Müzik alanında uzaktan eğitim teknolojilerinin kullanım davranışı ve benimsenmesinin araştırıldığı bu çalışmada; teknoloji kabul modellerinden UTAUT-2 ölçeği kullanılmıştır. 280 katılımcıya, 28 soruluk anket uygulanmış, elde edilen veriler IBM SPSS programında faktör analizi yapılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering the opportunities provided by information and communication technologies to the studies in the fields of education and training, it is clearly seen that they have become indispensable elements. With the COVID-19 pandemic period, information technologies supported, and web-based distance education models have been used, and the use of these technologies, which are already used, has become mandatory. Music education requires more technological equipment than many other disciplines in terms of materials to be used in dis-tance education. In this study, the usage behavior and adoption of distance education tech-nologies in the field of music are investigated; the UTAUT-2 scale, one of the technology acceptance models, was used. A questionnaire with 28 questions was applied to 280 partici-pants, and the data obtained were interpreted by making factor analysis in the IBM SPSS program.