Covid-19 pandemisi sırasında yürütülen uzaktan eğitimin müzik öğretmenliği öğrencilerinin piyano becerilerine olan etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of distance education conducted during the covid-19 pandemic on the piano skills of music teaching students
  1. Tez No: 816475
  2. Yazar: FURKAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ÖZGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Eğitim bilimlerinin tarihsel serüvende gelişimi ve değişimi, çağın gereksinimlerine uyum sağlayabilmesi ve en verimli şekilde değerlendirilebilmesi için geçmişten günümüze çalışmalar yapılmıştır. Bu noktada çağımızın vazgeçilmezi olan teknolojinin eğitim bilimlerinde kullanımı açısından çeşitli araştırmalar ve çalışmalar yapılmıştır. Müzik eğitiminin gelişim süreci teknolojinin insan hayatına girişiyle birlikte yeni bir boyut kazanarak ilkel metotlardan günümüzde kullanılan bilgi ve iletişim teknolojilerine kadar geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam etmektedir. Covid-19 pandemisiyle birlikte bir kez daha teknolojinin insan hayatındaki yeri ve önemi gözler önüne serilmektedir. Ancak teknolojinin doğru kullanımı ve verimli hale getirilmesi açısından gerekli çalışmalar yapılması gerektiği öngörülmüştür. Bu çalışmada Covid-19 pandemisiyle birlikte yürütülen uzaktan piyano eğitimi uygulamaların bireyler üzerindeki etkiler araştırılmıştır. 100 müzik öğretmenliği lisans öğrencisinin katılımıyla, 25 soruluk anket uygulaması yapılmış, öğrencilerin uzaktan piyano eğitimiyle ilgili görüşlerine ilişkin fikirleri alınmış, piyano eğitimi alanında 2 farklı uzmanlarla yüz yüze görüşmeler yapılarak elde edilen bulgular yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Studies have been carried out from past to present in order to develop and change educational sciences in historical adventure, to adapt to the needs of the age and to evaluate them in the most efficient way. In this context, various researches and studies have been carried out in terms of the use of technology, which is indispensable for our age, in educational sciences. The development process of music education has gained a new dimension with the introduction of technology into human life and has been developed and continues to be developed from primitive methods to information and communication technologies used today. With the Covid-19 pandemic, the place and importance of technology in human life is once again revealed. However, it is foreseen that necessary studies should be carried out in order to use the technology correctly and make it efficient. In this study, the effects of distance piano education practices carried out with the Covid-19 pandemic on individuals were investigated. With the participation of 100 music teaching undergraduate students, 25-question survey was conducted, students' opinions on distance piano education were taken, and the findings were interpreted by making face-to-face interviews with 2 different experts in the field of piano education.