Anonim şirketlerde azınlığın haklı nedenle fesih davası açma hakkı
Case of rightful termination in joint stock companies
  1. Tez No: 708159
  2. Yazar: YEKTA GÜNGÖR ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT TAŞDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışma konumuzu“Anonim Şirketlerde Haklı Nedenle Fesih Davası”oluşturmaktadır. Türk Ticaret Kanunu'nda haklı nedenle fesih davası 531. maddede düzenlenmiştir. Çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde azınlık hakları kavramı ve tanımı anlatılmıştır. Akabinde azınlık haklarına genel bakış adı altında azınlık haklarının sınıflandırılması anlatılmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde azınlık haklarının sınıflandırılması üzerinde ayrıntılı olarak durulmuş ve Türk Ticaret Kanunu'nda ne şekilde düzenlendikleri anlatılmıştır.“Anonim Şirketlerde Haklı Nedenle Fesih Davası”başlıklı çalışmamızın son bölümünde ise haklı nedenle feshin düzenlenme amacı, kanunda düzenleniş biçimi, haklı nedenlerin belirlenmesi uygulamada sorun yaratabilecek konular ve Yargıtay'ın bu konudaki görüşleri, davanın niteliği ve sonuçlarının neler olduğu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Our study named“Case Of Rightful Terminatıon In Joınt Stock Companies”. In the Turkish Commercial Code, the right to termination has been regulated in Article 531. Our study consists of three main parts. In the first chapter, the concept and definition of minority rights are explained. Afterwards, the classification of minority rights under the title of minority rights is explained. In the second part of our study, the classification of minority rights is elaborated and explained in the Turkish Commercial Code. In the last section of our study titled in The Right of Termination in a Joint Stock Company, the reason of right for the purpose of termination, the way the regulation is made, the reasons that may cause problems in determining the justified reasons and the opinions of the Court of Cassation on this matter, the nature and consequences of the case are emphasized.