Limited ortaklıklarda azınlık pay sahiplerinin genel kurulu toplantıya çağırma ve sorumluluk davası açma hakkı
The right of the minority to call the general assembly to an extraordinary meeting and to bring a responsibility suit in limited companies
- Tez No: 146081
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORUÇ HAMİ ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Çalışmamızın konusu,“Limited ortaklıklarda azınlığın genel kurulu olağanüstü toplantıya çağırma ve sorumluluk davası açma hakkı”dır. Bu konuyu incelememizin nedeni: limited ortaklıklarda azınlığın, genel kurulu toplantıya çağırma veya gündeme madde eklenmesini talep etme ve sorumluluk davası açma haklarının kullanılma prosedürünün, anonim ortaklıklardan farklı olmasıdır. Limited ortaklıklarda azınlığın genel kurulu toplantıya çağırma veya gündeme madde eklenmesini talep etme haklarının kullanılma prosedürü, ortaklığın ortak sayısına göre değişir. Ortak sayısı yirmiden fazlaysa, bu haklar TTK 536/1 deki yollama nedeniyle TTK 366 ve 367. maddeleri çerçevesinde kullanılır. Bu nedenle ortak sayısı yirmiden fazla olan limited ortaklıklarda azınlık, önce müdürlere, talep müdürler tarafından reddedilirse denetçilere başvurmalıdır. Denetçiler de azınlığın talebini reddederse, bu defa mahkemeye başvurulmalıdır. Ortak sayısı yirmi veya daha az ise, genel kurulu toplantıya çağırma hakkı TTK 538. maddesi çerçevesinde kullanılır. Burada azınlık önce müdürlere, müdürler azınlığın talebini reddederse mahkemeye başvurmalıdır. Limited ortaklıklarda azınlık, müdür ve/veya denetçilere karşı sorumluluk davası açma hakkını TTK 556'nın yollaması gereği TTK 341 hükümleri çerçevesinde kullanır. Her iki azınlık hakkı da son derece önemli ve birbiriyle bağlantılı haklardır. Azınlığın, sorumluluk davası açılması hakkını kullanabilmesinin önkoşulu, gündemde bu konuyla ilgili bir maddenin yer almasıdır. Bu nedenle azınlık, bu koşulu, ancak genel kurulu toplantıya çağırma veya gündeme madde eklenmesini talep etme hakkını kullanarak gerçekleştirebilir.
Özet (Çeviri)
The topic of our study is the right of the minority to call the general assembly to an extraordinary meeting and to bring a responsibility suit in limited companies. The reason of why wo studied this subject is the fact that the using procedures of the rights of the limited company such as minorities' calling the general assembly to an extraordinary meeting or requesting to add another article to the agenda and bringing a responsibility suit bear differences with the using procedures of these rights in incorparated partnerships. In limited corparations the using procedure of minorities right to call the general assembly to a meeting or to request to add another article to the agenda changes according to the number of the partners of the limited company. If the number of the partners of the limited company is more than 20, these rights are used within the framework of the articles 366 and 367 of Turkish Trade Law, due to the attribution in the article 536/1 of Turkish Trade Law. Therefore in the limited companies whose number of the partners is more than 20, the minority should apply to the inspectors. In the event that the inspectors reject the demand of the minority as well, this time they should apply to the courts. If the number of the partners of the limited company is 20 or less, this right is used within the framework of the provision 538 of Turkish Trade Law. The minority should apply to the directors first, in the event that the director reject the demand of the minority they should apply to the courts. In the limited companies, the minority uses its right to bring a responsibilty suit against the directors and/or inspectors within the framework of the provision 341 of Turkish Trade Law due to the attribution of the article 536 of Turkish Trade Law. Both of the minority rights are extremely important and connected to each other. The. pre-requisite for the right of the minority to bring a responsibility suit is that an article concerning this topic should be involved in the agenda. For this reason, the minority can achive this condition only by calling the general assembly to a meeting or adding an article to the agenda. VI