Türkiye'deki Suriyelilere ilişkin Twitter paylaşımlarının sosyal kimlik teorisi çerçevesinde analizi
Analysis of Twitter shares on Syrians in Turkey within the framework of social identity theory
- Tez No: 708168
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÖVÜNÇ ONGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
2011 yılında Suriye'de patlak veren iç savaş, Türkiye'ye yoğun bir göç akını başlatmıştır. Göçün başlamasından itibaren geçen on yılda, birlikte yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Geçici Koruma Statüsü'ndeki Suriyelilerin ilişkisi, kısa süreceği varsayılan birliktelik düşüncesinin üzerine şekillenen“ev sahibi-misafir”ilişkisinden farklı bir hale bürünmüştür. Yıllar içinde gruplar-arasındaki ilişkinin kötüleşmesi ve uyumun zıt yönünde yol alması gruplar-arası ilişkilerin dinamiklerini inceleyen Sosyal Kimlik Teorisi'ne başvurmayı gerekli kılmıştır. Bu tezde, geniş kitlelerin Suriyelilere ilişkin algısını bu teori çerçevesinde bir analize tabi tutmak amacıyla toplumsal kimliği ilgilendiren ve politik açıdan bireylerin kendilerini ifade etmelerinde seçtikleri başat sosyal medya aracı olan Twitter paylaşımları temel alınmıştır. 2010-2021 yılları arasında toplanan veriler, süreç içinde inşa edilen Suriyeliler algısında, Türkiye kamuoyunun yüksek oranda tehdit ile güdülendiğini ve bu yüzden ekonomi, güvenlik ve demografi gibi alanlarda pejoratif söylemler yaratarak bu alanlarda yeni talepler geliştirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The civil war that broke out in Syria in 2011 has led to intense migration flows to Turkey. In ten years, the relationship between the citizens of the Republic of Turkey and the Syrians under Temporary Protection Status has become more complex than the initially constructed“host-guest”relationship. The deterioration of the relationship between these two groups over the years and the opposite direction of harmony have made it necessary to apply to the Social Identity Theory, which examines the dynamics of inter-group relations. In this thesis, Twitter shares, which are proven to be the dominant social media tools that individuals choose to express themselves politically, are taken under examination in order to analyze the perception of the Turkish public regarding the Syrians within the framework of this theory. The data collected between 2010 and 2021 shows that the social identity built in the Turkish public opinion is highly motivated by the threat of the Syrian issue, thus creating pejorative discourses in areas such as economy, security and demography and developing demands in these areas.