Geopolitical events' effect on the volatility of crude oilmarket: An example of WTI
Jeopolitik olayların ham petrol piyasasına etkisi: WTI örneği
  1. Tez No: 708169
  2. Yazar: EMAD MANDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE METERELLİYOZ KUYZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, Arap Baharı, Mısır Darbesi, Yemen İç Savaşı ve Suudi Müdahalesi, 2016 OPEC Üretim Kesintisi, ABD – Çin Ticaret Savaşı ve Rusya – Suudi Arabistan Petrol Fiyatı Savaşı olmak üzere altı önemli olayın, ham petrol piyasasının oynaklığı üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Ek olarak bu çalışmada, gelecekte ham petrol piyasasının oynaklığını tahmin edebilecek başarılı modeller bulunması hedeflenmiştir. 2021 yılında karşılaşılan Suudi Arabistan – Birleşik Arap Emirlikleri Petrol Krizi olayı verileri kullanarak bu hedef üzerine çalışılmıştır. Petrol fiyatları West Texas Intermediate (WTI) ham petrol göstergesi kapanış değerleri dikkate alınarak verileri göre belirlenmiştir, bahsi geçen siyasi olayları kapsayan Eylül 2009 ile Ağustos 2021 arasındaki veriler analize dahil edilmiştir. Bu amaçla GARCH modelleri bu çalışmada kullanılan metodolojin temelini oluşturmuştur. Çalışmanın sonucunda, özellikle petrol zengini Ortadoğu ülkeleri ile ilgili jeopolitik olayların WTI ham petrol gösterge fiyatları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effect of major six events namely, Arab Spring, Egypt Coup, Yemen Civil war & Saudi Intervention, 2016 OPEC Production Cut, U.S. – China Trade War, and Russia – Saudi Arabia Oil Price War, on the volatility of the crude oil market. To exemplify, this study utilized successful models that can estimate the volatility of the crude oil market in the future, to do that a recent event was used which is Saudi Arabia – United Arab Emirates Oil Crisis in 2021. The West Texas Intermediate (WTI) benchmark's closing price data was used to cover the range from September 2009 to August 2021. The methodology that was used to analyze this data was the GARCH(1,1) process which is one of the most widely used models within GARCH models. The main finding of the study is that geopolitical events, especially ones related to middle east countries which are rich of oil, have a significant impact on the WTI crude oil benchmark prices.