Türkiye'deki Suriyelilere yönelik suç haberlerinin suç korkusu ve yabancı suçluluğu açısından analizi
The analysis of crime news about Syrians in Turkey related to fear of crime and foreign delinquency
- Tez No: 675656
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YAYLA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 326
Özet
Suç korkusu, suçun ortaya çıkardığı sosyal sorunlardan olup suç mağduru olma endişesi olarak tanımlanabilir. Suç korkusu, birçok olumsuzluğa neden olduğu gibi her insanda belirli bir düzeyde bulunabilmektedir. Mağduriyet tecrübesi, cinsiyet, yaş, gelir durumu, yaşanılan çevredeki düzensizlikler, medya gibi birçok faktöre göre suç korkusu düzeyi değişebilmektedir. Suriyelilerin kitlesel göçünü takip eden süreçte Türkiye'de Suriyelilere yönelik suç korkusu sorunu tartışıldığı gibi medyada Suriyeliler tarafından işlenen suçlara yer verilmeye başlanmıştır. Suç korkusunun azaltılması ve yabancı suçluluğunun kontrolü polisliğin temel hedefleri arasında sayılmaktadır. Dört farklı internet haber sitesinden derlenen Suriyeliler tarafından işlenen suçlara ilişkin 2019 ve 2020 yıllarında yayınlanmış haberler, suç korkusu ve yabancı suçluluğu açısından içerik ve söylem yönüyle analiz edilmiştir. Suç haberleri, suç korkusu açısından içerik yönüyle analiz edilirken suç haberlerinde suç korkusunun kaynaklarına(zayıflık, mağduriyet tecrübesi, düzensizlik teorileri) ilişkin incelemeler yapılmıştır. Suç haberleri, yabancı suçluluğu açısından analiz edilirken suçluluğun öne çıkan özellikleri bulunmaya çalışılmıştır ve Adalet Bakanlığı tarafından açıklanan resmi istatistiklerden faydalanılmıştır. Suriyelilerle ilgili suç haberleri arasında şiddet ve terör olaylarının öne çıktığı, suç haberlerinde suç korkusu kaynaklarına yaygın olarak yer verildiği bulunmuştur. Suç haberlerindeki söylemde“Suriyeli”kelimesinin sıkça kullanıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Fear of crime is one of the social problems which has been created by the crime and defined as the anxiety of being victim of crime. Fear of crime is common for all people up to certain level and causes many negative results individually and socially. Victimization experience, sex, age, income status, disorders in the environment and media can affect the level of the fear of crime. After mass migration of Syrians, the fear of crime problem to Syrians has been discussed and the crime news about Syrians has been appeared in the media. Reducing fear of crime and controlling foreign delinquency are seen among the main purposes of policing. The crime news about Syrians which have been compiled from four different internet news site published between 2019 and 2020 years, was analysed in context of fear of crime and foreign delinquency in terms of content and discourse. While crime news has been analysed in context of fear of crime, the sources of fear of crime(vulnerability, victimization and disorder theories) has been searched. While crime news has been analysed in context of foreign delinquency, the features of delinquency has been searched and the formal statistics published by Ministry of Justice has also been used. It is found out that the rate of violence and terror crimes news are high compared to other crimes' news and the sources of fear of crime are common in news. Using of“Syrians”term to identify the people coming from Syria is common in the discourse of the crime news.